Dersim'de işkence protestosu: Valilik açıklaması gerçeği yansıtmıyor

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, özel harekât polisleri tarafından darp edildiğini belirten Doğukan Gül için bir araya gelerek “İşkenceye hayır” dedi.

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, işkenceye karşı açıklama yaptı.
Google Haberlere Abone ol

Ardıl Batmaz

DUVAR - Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, önceki gün götürüldüğü karakolda yaklaşık 15-20 özel harekât polisi tarafından darp edildiğini açıklayan Doğukan Gül için yoğun kar yağışına rağmen Sanat Sokağı'nda bir araya geldi.

Grup adına ilk konuşmayı İnsan Hakları Derneği Dersim Şube Başkanı Gürbüz Solmaz yaptı. Solmaz, saldırıyı kınadıklarını ve saldırıda ismi geçen emniyet mensuplarının görevden alınması gerektiğini belirterek, "İnsan Hakları Derneği yaşanan haksızlığa, hukuksuzluğa karşı hiçbir zaman kayıtsız kalmadı, bundan sonra da kayıtsız kalmayacağız. Sürecin takipçisi olacağız" dedi.

‘VALİLİK AÇIKLAMASI GERÇEĞİ YANSITMIYOR’

Dersim Barosu Başkanı Kenan Çetin ile Halkların Demokratik Partisi Dersim Milletvekili Alican Önlü de yaptığı konuşmayla tepkilerini dile getirdi. Çetin, yaşanan olayın ilk olmadığını, daha önce de adliyeye yansıyan birçok benzer saldırının olduğunu ifade ederken, Önlü ise Tunceli Valiliği’nin yapmış olduğu açıklamanın gerçeği yansıtmadığını belirtti. Dersim halkının ve esnafın bu saldırılara karşı tavır geliştirmesi gerektiğini belirten Önlü, kolluk güçlerinin gerçekleştirdikleri saldırıların, Dersim halkının kendi güvenlik önlemlerini almaya götürdüğünü söyledi.

TUNCELİ VALİLİĞİ: HABERLER ASILSIZ

Dün gece Tunceli Valiliği'nden yapılan açıklamada “Karakolda İşkence” başlığı altında çıkan haberlerin asılsız olduğu savunuldu. Valilik açıklamasında, "11.04.2022 tarihinde saat 23.30 sularında mesai sonrası sivil olarak ilimiz merkezindeki bir kafeteryaya giden 3 emniyet görevlisi ile sayıca kalabalık bir grup arasında kafeterya çıkışında sözlü tartışma yaşanmış, akabinde sözlü tartışma arbedeye dönüşmüştür" denildi.

Yaşanan olayda iki kamu görevlisinin çeşitli yerlerinden yaralanırken, bir kamu görevlisinin de elinin kırıldığı belirtilen açıklamanın devamında, "Kamu görevlileri olayla ilgili şikayetçi olmak üzere gittikleri Tunceli Asayiş Şube Müdürlüğünden ifadeleri alındıktan sonra, doktor raporu almak amacıyla hastaneye gitmek üzere çıktıkları esnada, binanın önünde olayın diğer tarafı grupla karşılaşmış ve iki grup arasında tekrar bir arbede yaşanmıştır. Yaşanan olay orada bulunan görevlilerin müdahalesi ile sonlandırılmıştır. Yaşanan her iki olaydan dolayı taraflar birbirinden şikayetçi olmuştur. Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığınca adli ve Valiliğimizce idari soruşturma başlatılmıştır. Söz konusu olayla ilgili olarak çeşitli sosyal medya platformları ile bir kısım basın ve yayım organları üzerinden oluşturulmak istenen algıya itibar edilmemesi hususu önemle rica olunur" ifadeleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

İddiaya göre, Dersim Merkez Siheng Mahallesi’nde bulunan bir kafede kavga çıktı, havaya ateş açıldı. Yaşanan olayın ardından olay yerine intikal eden polis ekipleri, yolda yürüyen Doğukan Gül ve arkadaşlarını, “Siz niye hızlı yürüyorsunuz? Siz misiniz o?” diyerek gözaltına aldı. Karakolda yaklaşık 15-20 özel harekât polisinin kendisine saldırdığını söyleyen Gül, serbest bırakılmasının ardından hastaneye giderek darp raporu aldı ve Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.