Derde çare olmadı: Konut kampanyası

Hükümet art arda konut kampanyaları açıklıyor ancak ev sahibi olmak isteyenlerin hayalleri gerçekleşmiyor. Her ne kadar düşük faizli kredi oranları açıklansa da yaşanan sorunlar katlanarak artıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Seçim tarihi yaklaştıkça hükümet birçok kampanya açıklamaya devam ediyor. Bu kampanyanlar arasında en çok ilgili gören de konut kampanyaları oldu. Ancak kampanyaların ilgi görmesi sonuç alınmasına yetmedi. Çünkü açıklanan birçok kampanya konut sahibi olmak isteyenlerin derdine çare olmadı.

UCUZ KREDİ ALMANIN ÖNÜNDE ENGEL

Hükümet orta gelirliler için uygun faizli olduğunu öne sürdüğü kredi paketini açıkladı. Hükümetin açıkladığı pakete göre 2 milyon liraya kadar kullanılacak krediler 0,69 faizli, 2 milyon ile 4 milyon arası 0,79 faizli, 4 ile 5 milyon arası krediler için de 0,99 faiz oranı belirlendi. 

Ancak kampanyadan yararlanmak isteyenlerin konut hayali yine yarıda kaldı. Satıcılar düşük vergi ödemek için 2 milyon liralık konutu resmi işlemlerde 700 bin lira olarak gösteriyor. Bu durum alıcıların kullanmak istediği düşük faizli kredinin önünü kesiyor.

KONUT FİYATLARI NE KADAR?

0,69, 0,79 ve 0,99 faiz oranlı kredilere uygun konutların fiyatlarını öğrenmek için aradığımız inşaat firmalarının çoğu stoklarında çok sayıda konutun bulunduğunu söylüyor.

İstanbul’daki bir inşaat firması ise, Şile’de 0,79 faizli krediye uygun konutların alıcı beklediğini söylüyor: “Şile otobanına bakan tarafta yer alan 2+1 odalı konutun fiyatı 8 milyon TL…”

Aldığımız bu yanıtın ardından başka bir firmayla görüşüyoruz. Kadıköy’ün Fikirtepe Mahallesi’nde yapılan konutların hükümetin açıkladığı pakete uygun olduğunu söyleyen bir yetkili şu an ellerinde sadece 3+1 konutların bulunduğunu söylüyor. Fiyatları sorduğumuzda ise bir yanıt alamıyoruz. 

MÜTEAHHİTLER NE DİYOR?

Büyük inşaat firmalarının ardından müteahhitlerle görüşüyoruz. İstanbul’da 2 milyon liradan aşağı yeni konut bulunmadığını söyleyen bir müteahhit konut almak için çok sayıda kişinin kendilerini aradığını söyledi. Ancak müteahhidin aktarımına göre, 2 milyon liradan aşağı konut bulunsa da sorun bitmiyor. Müteahhit henüz projenin yeni olmasından kaynaklı detaylı bilgiye sahip olmadıkları gerekçesiyle çoğu daire ilanını askıdan kaldırdıklarını söylüyor.

BANKALAR NE DİYOR?

Kampanya açıklandıktan bir hafta sonra bankaların yolunu tutuyoruz. Banka yetkililerine, “Bir vatandaş 'Yeni Evim' projesi için tüm şartları sağlıyorsa nasıl bir yol izlemeli?” diye soruyoruz. Görüştüğümüz iki kamu bankası da şu yanıtı veriyor: “Öncelikle satın almak istediğiniz konut için müteahhidin sizin adınıza başvuru yapması gerekiyor. Eğer tüm şartları sağlıyorsa müteahhit yüzde 5 teminat yatırır. Bireysel başvurularda kredi verilmiyor.”

‘ASIL SORUN UYGUN FİYATA EV BULAMAMAK’

'Yeni Evim' projesinden yararlanmak için ne yapmalı? İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, hükümetin açıkladığı kredi faiz oranlarının uygun oranlar olduğunu söyleyerek asıl sorunun uygun fiyata konut bulunmamasından kaynaklandığı aktarıyor.

“Vatandaş bu krediyi kullanmaktan şikayetçi değil, istedikleri fiyatta ev bulamamaktan şikayetçi" diyen Aşa şunları aktarıyor:

"İstanbul’da 1 milyon liraya, 2 milyon liraya sıfır ev bulmak zor. 2 ile 4 milyon lira arası ev bulmak ve 0,79 faizle kredi kullanmak daha kolay. Fakat tüm şartları sağlayan bir alıcı, farklı sorunlar  da yaşayabiliyor. Sabıka kaydı, gelir durumunun yetersizliği bu sorunlardan bazıları... Vatandaş proje açıklandığı an hemen gidip kredi kullanayım diye düşündü ama durum böyle olmadı. Cebinde 2-3 milyon lira parası olanlar 6-7 milyon liralık eve talip olabilirler.

Bu rakamların yanı sıra  2 milyon liraya sıfır ev bulmak da kolay. Neticede alıcının cebinde 200 bin lira olması gerekiyor. Tabii kişinin geriye kalan kısmını da ödeyebilecek gücü olmalı."