Depremde 36 kişinin ölümüne neden olan Kervancıoğlu ve Pekel firarda

Maraş Depremi'nde, pastanelerinde usulsüz tadilat yaparak 36 kişinin ölümüne neden olan Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel'in firarda olduğu belirtildi, haklarında yakalama kararı çıkartıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Maraş depreminde, Onikişubat ilçesinde bulunan Ezgi Apartmanı ilk saniyelerde yıkılmış, 36 kişi hayatını kaybetmişti. Binadaki dairelerin yarısı, Kahramanmaraş’ta 4 şubesi bulunan Kervan Pastaneleri’nin de sahibi Kervancıoğlu ailesi idi. Deprem sonrası yapılan araştırmalarda, Ezgi apartmanı giriş katında bulunan pastane şubesi için yapılan tadilatın depremde büyük hasara yol açtığı ortaya çıkmıştı. Depremde hayatını kaybeden apartman yöneticisi Mustafa Doğruoğlu, o dönemde tadilatın zararlarını belgelemiş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurmuştu. Ancak gelen yanıtta tadilatın binaya zarar vermediği, imar affından faydalandığı bildirilmişti. 

Birgün yazarı Timur Soykan, bugünkü yazısında, depremin ardından yeniden gündeme gelen iddiaları ve yargı sürecini köşesine taşıdı, faillerin firarda olduğunu yazdı. Ezgi apartmanında oğlu, gelini ve torunu hayatını kaybeden Nurgül Göksu'nun çabalarıyla delillerin enkazdan toplandığını belirten Soykan, tüm bu süreçte, eski MÜSİAD Başkanı olan ve şehirde nüfuzu bulunan Sami Kervancıoğlu'nun tutuksuz yargılandığına dikkat çekti. Soykan, "Göz göre göre kaçtılar" başlıklı yazısında süreci şöyle aktardı: 

"(...) aylar sonra Sami Kervancıoğlu ifadeye çağırılmış ve yurt dışına çıkış yasağı ile serbest bırakılmıştı. Kervancıoğlu’nun avukatları, 1997’de binayı yapan müteahhit Yakup Aktaş’ı suçladı. Kaçak kat çıktığını savundu.

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, Ezgi Apartmanı ile ilgili Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nden bilirkişi raporu istemişti. 7 öğretim üyesinin hazırladığı rapor Cuma günü savcılığa ulaştı. Raporda binayı inşa eden müteahhit ve tadilat yapan Kervan Pastanesi’nin yıkımda asli kusurlu oldukları belirtildi.

KTÜ’nün raporunda Kervan Pastanesi perde duvarında havalandırma için delikler açıldığı, zemin kat ile asma kat arasında fretli kolonun kesildiği, pastanenin servis asansörü için tabliyede statik ve mimari projede bulunmayan bir boşluk açtığı anlatıldı.  Bunlar izinsiz ve projesiz yapılmıştı.

Müteahhit ise zemin etüdü yaptırmamıştı. Rapora göre; binada temel kirişler donatı alanı açısından yetersizdi. Binada kaçak bir kat da vardı.

Binada yıkıma neden olan eksiklikler ve dış müdahaleler konusunda Fenni mesul de asli kusurlu bulundu. Fenni mesul Mehmet Tekin tutuklandı.

KTÜ’nün raporu üzerine Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, Kervan Pastanesi’nin sahipleri Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel’in, mevcutlu olarak savcılığa getirilmesi talimatı verdi. Ancak polisler Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel’i kayıtlı adreslerinde bulamadı. Telefonlarını da açmadılar. Bunun üzerine savcılık Kervan Pastanesi’nin sahipleri hakkında yakalama kararı çıkardı.

Avukatının verdiği bilgiye göre; binanın müteahhidi Yakup Aktaş hakkında 80 yaşında ve ağır sağlık sorunları olması nedeniyle adli kontrol kararı devam ediyor." (HABER MERKEZİ)