Deprem planını eleştiren deprem bilimciye diploma tehdidi

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, İstanbul için hazırlanan deprem eylem planını eleştiren Deprem Bilimi Doktoru Dr. Savaş Karabulut için "Diplomasının gerçekliği incelenmeli" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul'da 7,5 şiddetinde bir deprem yaşanması durumunda yapılması gerekenlerle ilgili İçişleri Bakanlığı'nın koordinasyonunda İstanbul Valiliği, İl Jandarma Komutanlığı, AFAD ve diğer kamu kurumları ile birlikte, bir deprem eylem planı hazırlandı.

Eylem planını eleştirerek, "Kaçış planı yerine deprem öncesi hazırlık planı yapılması gerekir" diyen Jeofizik Mühendisi, Deprem Bilimi Doktoru Dr. Savaş Karabulut'un sözleri hakkında açıklama yapan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı," Bu açıklamaları yapabilen kişinin diplomasının gerçekliği ile ilgili tereddütler oluşmuş olup, konunun ilgili mercilerce bu yönüyle incelenmesi yerinde olacaktır" dedi.

'DEPREMDEN SONRA TAHLİYE EDEREK BU İŞTEN KURTULAMAZSINIZ'

Savaş Karabulut

Açıklanan eylem planı hakkında Evrensel'den Eylem Nazlıer'e röportaj veren Karabulut, "Binaların depreme hazırlanması gerekiyor. Depremden sonrası değil, depremden öncesi için bir hazırlık yapılmalıdır. Önemli olan budur. Depremden önce binaların yenilenmesi, depreme hazırlanması bizim için önemlidir. Böyle bir hazırlık olmadığı için kaçış planı vardır. Bir anket hazırlıyorum depremden önce mi depremden sonraya mı hazırlık yapılmalı diye yüzde 98,9 depremden önce olması gerektiğini söyledi. Depremden sonra tahliye ederek bu işten kurtulamazsınız" diye konuştu.

'DİPLOMASININ GERÇEKLİĞİ İLGİLİ MERCİLERCE İNCELENMELİ'

Karabulut'un açıklamalarına yanıt veren İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, "Değerlendirmeleri bir akademisyenin yetkinliği ile bağdaştırılamayacak kadar bilimsellikten uzak ve çarpıtmalarla doludur. Bu açıklamaları yapabilen kişinin diplomasının gerçekliği ile ilgili tereddütler oluşmuş olup, konunun ilgili mercilerce bu yönüyle incelenmesi yerinde olacaktır” ifadelerini kullandı.

'İTİBARSIZLAŞTIRARAK DEĞİL, 'NEREDE YANLIŞ YAPTIK' DİYE DÜŞÜNCEMİN ALINMASINI BEKLERDİM'

Çataklı'nın açıklamalarının ardından Evrensel'den Eylem Nazlıer'e tekrar demeç veren Karabulut, "Sorulması gereken sorular net: İstanbul'da tüm yapılar depreme hazır mı? Ülkeyi yöneten bir bilim insanının çıkıp İstanbul'da meydana gelebilecek bir depremde bir kişinin bile hayatını kaybetmeyeceğini söylemesini beklerdim, sadece kamu gücünü elinden bulunduran bir bürokratın değil. Üstüne üstlük bunca yıllık bilgi birikimim, tamamen bilimsel veriye dayanılarak üretilmiş makale ve raporlar ortayken; İstanbul’un tamamı için bilimsel makaleler yazmış bir bilim insanını itibarsızlaştırarak değil, ürettiği bilimsel bilgiyi kullanarak, ‘Nerede yanlış yaptık’ diye düşüncemin alınmasını beklerdim.  Eğer bir bürokrat çıkıp ‘Depremde bir kişi bile hayatını kaybetmeyecek’, diyebiliyorsa ancak İstanbul depreme hazırdır, diyebiliriz. Toplantı sayıları ve çalışma gruplarının niceliksel çokluğuyla değil, nitelikli bilimsel makalelerle İstanbul halkına cevap verilmesini ve yorum yapılmasını beklerdim" diye konuştu.

'İSTANBUL DEPREME HAZIR DEĞİL'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un Bakan Kurum "İstanbul’da 1,2 milyon bina tehlike altında" dediğini hatırlatan Karabulut, "Bu konuda en yetkili bakan bu cümleyi sarf ettiğinde, neden yetkin değil veya diploması nerede demediler de bir deprem bilim doktoru olarak ben hazır değil dediğimde, bu itibarsızlaştırma yapıldı, onu da kamucu topluma bırakıyorum, kamu yöneticilerine değil. Birçok bilim insanı ve TMMOB gibi meslek odaları ‘Marmara depreminde yüz binlerce kişinin hayatını kaybedeceğini’ zaten ısrarla söylüyor. Biz bilim insanları bilimsel veri ve üretime bakarız. İstanbul, depreme hazır değil" dedi. (HABER MERKEZİ)