Denizlili kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyor

İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmeyen Denizlili Kadınlar Platformu, düzenlediği basın açıklamasıyla “Tek bir hakkımızdan bile vazgeçmeyeceğimizi ilan ediyor, hayatlarımıza sahip çıkıyoruz” dedi.

Google Haberlere Abone ol

Ayhan Çimendağ

DENİZLİ - Denizli’de birçok kadın örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmeyen Denizlili Kadınlar Platformu, basın açıklaması yaptı.

Açıklamada kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili sloganlar atarak ‘İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz’ yazılı dövizler taşıdı.

‘BU HUKUKSUZ KARARI TANIMIYOR VE KABUL ETMİYORUZ’

Açıklamayı platform adına okuyan Ayşegül Odabaşıoğlu “20 Mart 2021’de gece yarısı çıkartılan  ve onaylanan kararla Türkiye, İstanbul Sözleşmesi’nden çekileceğini duyurdu. Kadınların ve LGBTİ+’ların şiddetten korunması ve eşitlik haklarımızın güvenceye alınması için temel önemde olan İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmaya dönük, bu hukuksuz kararı tanımıyor ve kabul etmiyoruz” dedi. Kadın haklarına yönelik saldırıların gündeme geldiği ilk günden beri sosyal medya eylemlerinde ve sokak eylemlerinde itirazlarını yükselttiğini söyleyen Odabaşıoğlu “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek isteyenlerin, erkek şiddeti ve çocuk istismarını ‘tolere edilebilir’ görenlerin, yaşamlarımızı bir sözlerine bağlı zannedenlerin karşısında haklarımızı ve hayatlarımızı savunuyor, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediğimizi ilan etmek için ülkenin dört bir yanında İstanbul sözleşmesi yaşatır diyerek bir araya geliyoruz” diye konuştu.

‘TEK BİR HAKKIMIZDAN BİLE VAZGEÇMİYORUZ’

Açıklamanın sonunda Odabaşıoğlu “Erkek şiddetinin ve çocuk istismarının faili ve aklayanı olanların İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine; haklarımıza ve hayatlarımıza yönelik saldırılarına karşı birlikteyiz ve çok güçlüyüz. Biliyoruz ki, İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik bu saldırılar, kazanılmış diğer haklarımıza yönelik saldırıların da önemli bir adımı. Tek bir hakkımızdan bile vazgeçmeyeceğimizi ilan ediyor, hayatlarımıza sahip çıkıyor, Türkiye’nin her yerinden birlikteliğimizi ve gücümüzü ortaya koymak için bir kez daha buluşuyoruz” ifadelerini kullandı.