Deniz salyası git gide artıyor: Bütün marina betonla kaplı gibiydi

Marmara Denizi'nde ekosistemi tehdit eden deniz salyası (müsilaj) etkisini daha da artırıyor. Mudanya'da, diş hekimi Alper Altay'ın bir tekneden çektiği görüntüler durumun vahametini anlatıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Marmara Denizi'nin neredeyse tamamında etkisini gösteren müsilaj, canlı yaşamını tehdit etmeyi sürdürüyor. 

Bursa'nın Mudanya ilçesinde, diş hekimi Alper Altay'ın bir tekneden çektiği görüntülere Marmara'daki müsilaj yoğunluğu yansıdı.

Altay, Güzelyalı Marina'daki teknesine bakmak için gittiğini ve sıra dışı bir manzarayla karşılaştığını söyledi.

'BÜTÜN MARİNA BETON MALZEMEYLE KAPLI GİBİYDİ'

İlk bakışta marinayı bir beton tabakanın sardığını düşündüğünü belirten Altay, "Bütün marina beton malzemeyle kaplı gibiydi. Yaklaşınca hafif bir hareket gördüm. Şaşırdım. Müsilajın o boyutta olacağı aklıma gelmemişti" dedi.

Altay, tabakanın yoğunlaşmış ve dalgalarla beraber katlanmış hale geldiğini fark ettiğini anlatarak, şöyle konuştu: "Bir teknenin üzerine çıktım ve ayağımı aşağıya uzattım, baktım. Sünger, hatta daha kalın bir tabaka gibiydi. Açıldığında, dış cephe yırtıldığında kötü bir yosun kokusu gibi geldi. Yakın zamanda yine gittiğimde o kalın tabakanın dağıldığını ve marinanın yemyeşil olduğunu gördüm. 5 santim aşağısını görmek mümkün değildi. Muhtemelen deniz altına çok büyük zarar verdi. Bir şekilde engel olmak lazım. Yine insanlıktan geçiyor bu. Doğaya verdiğimiz zarar sonsuz." (AA)