Denetlenen 220 kozmetik ürünün 145'i güvensiz bulundu

Sağlık Bakanlığı saç bakım ürününden sıvı sabuna 220 kozmetik ürünü denetledi. 145'i güvensiz bulunarak 600 bin 150 TL para cezası kesildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) eczane dışında satılan 220 kozmetik ürün üzerinde denetleme yaptı. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, denetlenen ürünlerden 145’inin teknik düzenlemeye aykırı, 6’sının ise güvensiz olduğunun tespit edildiğini belirterek "Güvensiz ürünlerin içinde sıvı sabundan saç bakım ürününe kadar birçok ürün bulunuyor"dedi.

Yaptığı yazılı açıklamada dünyada 400 milyar doları bulan kozmetik pazarının Türkiye’de de hızla büyüdüğünü vurgulayan Saydan, “Türkiye’de kozmetik ve kişisel bakım ürünleri ihracatı her yıl ortalama yüzde 10 büyüme kaydediyor” dedi. 

Söyden şöyle devam etti: 

“Tüketimin bu kadar büyümesi, güvensiz kozmetik ürünlerinin de artmasına neden oluyor. Bilinen en ünlü kozmetik markalarının dahi sahteleri internette satılabiliyor. İnternet gibi ortamlarda çok sayıda kalitesiz, sahte ürünlerin olması ve tüketicilerin bu ürünleri kullanıp zarar görmesi bizleri son derece endişelendiriyor. Eczane dışında özellikle internetten satılan bu ürünlerin takip ve denetim altına alınması kamu sağlığı için çok önemli. Sağlık Bakanlığı'nın verileri de gösteriyor ki, internet gibi ortamlarda satılan bu ürünlerin tam denetimi yapılamıyor ve insan sağlığı hiçe sayılıyor. Ülkemizde vatandaşımız yanıltıcı reklamlardan korunmadığı için kozmetik ve bitkisel ürünlerin reklamlarından olumsuz etkilenip bunları bilinçsizce tüketebiliyor. Bu yüzden, bu tür ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından denetiminin sıkça yapılıp caydırıcı cezaların uygulanmaya devam etmesi gerekmektedir.” (ANKA)