Demokrat Çağdaş Eczacılar: İlaca ucuz ve kolay erişme hakkı bitirildi

Kadıköy'de bir araya gelen Demokrat Çağdaş Eczacılar, ağrı kesici ve kas gevşetici kremler, ağrıyı gideren jellerin SGK listesinden çıkarılmasını protesto etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Demokrat Çağdaş Eczacılar, Resmi Gazetede yayınlanan ve 52 ilacı SGK geri ödeme listesinden çıkaran kararı Kadıköy'de protesto etti.

Kadıköy'de açıklama yapan ve İstanbul Eczacılar Odası seçimlerinde Demokrat Çağdaş Eczacılar'ın başkan adayı olan İmam Hüseyin Çelik, pandemi sürecinde halkın ilk başvurduğu sağlık kurumunun eczaneler olduğunu hatırlattı. "Pandemi başlarında eczacılar ücretsiz maske dağıtımında hiçbir karşılık beklemeden görev almıştır" diyen Çelik, şunları söyledi: "Bir yandan da büyük bir özveriyle eczacılık hizmetini aksatmadan sürdürmüştür. Ülkemizde yaşanan deprem, sel, yangın gibi afet ve felaketlerde de eczacılar çok hızlı bir şekilde organize olup etkilenen bölgelerde oluşan ilaç ihtiyacını gönüllü olarak karşılamışlardır. Basın açıklamamızın konusu olan 8 Eylül 2021 tarihli 31592 sayılı Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Kararnamesi ile özellikle yaygın kullanılan ağrı kesici ve kas gevşetici kremler, ağız ve boğaz spreyleri, bebeklerde diş çıkarırken kullanılan ağrıyı gideren jeller Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geri ödeme listesinden 15 Ekim 2021 tarihi itibariyle çıkarılmaktadır. Bu kararname ile vatandaşın ilaca adil, ucuz ve kolay erişebilme hakkı elinden alınmaktadır. Ayrıca yine bu kararname ile eşdeğer bandında yapılan düzenleme sonucunda hastadan alınan fiyat farkları ciddi oranda artacaktır. Ekonomik krizle birlikte pandemi sürecinde alım gücü azalan vatandaşın bu kararname ile bütçesi bir darbe daha alacaktır."

Yıllarca Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödeyen çalışanların yaygın kullanılan bu ilaçları kendi cebinden ödeyerek almak zorunda kalacağını belirten Çelik, "Bu kararnamenin kamu tasarrufuna katkısı olmayacağı daha önceki örneklerde defalarca görülmüştür. Bu durum sosyal devlet anlayışına ters olup, kamu sağlığı açısından da kabul edilebilir değildir. Öngördüğümüz tehlikelerden biri de etken madde içeren ve uygun dozda kullanılmadığında ciddi sağlık sorununa yol açacak bu ilaçların ruhsatlandırılmasının Sağlık Bakanlığı’ndan alınıp Tarım ve Orman Bakanlığı’na verilmesidir" dedi.

'KARARNAME GERİ ÇEKİLMELİDİR'

Çelik açıklamasına şöyle devam etti: "Daha önce de örneklerini yaşadığımız üzere ruhsat izni Tarım ve Orman Bakanlığı’na verilen bu ilaçların önce eczanelerde raf yerleri değiştirilmiş, daha sonra da eczane dışında, zincir marketlerde ve internet ortamında satışlarının yolu açılmıştır. Mutlaka hekim önerisi ve eczacı danışmanlığında kullanılması gereken ilaçların bu şekilde kontrolsüz kullanıma terk edilmesi toplum sağlığını tehdit etmektedir. Bu kararname kamu için de tasarruf sağlamayacaktır, aksine kamuya ek tedavi yükü getirecektir. Yine bu kararname ile hastanın ilaca güvenli, adil ve ucuz olarak ulaşımında danışmanlık yapan eczacının aradan çıkarılmasının ilk adımları atılmaktadır. Bu kararname öncesinde yürütülen politikalarla öncelikle eczacılık fakültesi enflasyonu oluşturulmuş daha sonra buradan mevcut ihtiyaçtan fazla eczacı mezun edilmiştir. Mezun olan bu eczacılar gelecek kaygısı taşır hale getirilmişlerdir. Çaresiz kalan yeni mezun ve yardımcı eczacılara iş bulma ve iş kurma umudu kaybettirilmiştir. Bu kararname bu politikaların devamı niteliğindedir. Bu politikalardan vazgeçilmedikçe bu kararname son olmayacaktır, devamı da gelecektir. Halkın faydasına olmayan, kamunun faydasına olmayan, eczacının faydasına olmayan bu kararname ivedilikle geri çekilmelidir! Bu bağlamda yürütülen tüm diğer politikalar gözden geçirilmelidir!"