Demirtaş'tan Erdoğan'a videolu Kobane yanıtı

Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kobane olaylarıyla ilgili suçlamalarına Twitter hesabından yayınladığı videoyla yanıt verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Kobane Olayları'na ilişkin sözlerine videolu yanıt verdi. 

Demirtaş'ın "6-8 Ekim olayları hakkındaki yalanlara değil, gerçeklere kulak verin lütfen." ifadeleriyle paylaştığı videoda Erdoğan'ın Kobane olaylarında ölenler için kullandığı ifadelerin yanlış olduğu belirtiliyor. 

Videoda Erdoğan'a "Kobani düştü, düşüyor sözüne kadar hiç kimse yaşamını yitirmedi" deniliyor.

Erdoğan'ın 13 Haziran 2018'de 24 TV'de katıldığı programdaki "7 Haziran seçimlerinden sonra 53 tane Kürt kardeşimi öldüren bunlar değil mi?" ifadelerine ise videoda "Değil, 6-8 ekim 2014 olayları, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra değil, önce oldu" diye yanıt verildi.

İnsan Hakları Derneği'nin raporuna göre 7-12 Ekim 2014 tarihleri arasında Kobane eylemlerinde ülke genelinde 46 kişi öldü, 682 kişi yaralandı ve 323 kişi tutuklandı. (HABER MERKEZİ)