Demirtaş siyaseti bıraktı: Kürt seçmen ne diyor?

Selahattin Demirtaş'ın siyaseti bıraktığını açıklamasının yankıları sürüyor. "Kurban Demirtaş olmamalıydı'' diyen seçmenler, ''Kürt hareketinde çok ciddi bir kaos var'' görüşünü dile getiriyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Selahattin Demirtaş'ın, bugün aktif siyaseti bıraktığını açıklamasının ardından Kürt seçmen bunu "şok olduk" sözleriyle karşıladı. "Kurban Selahattin Demirtaş olmamalıydı" diyen seçmen, bunun sorumluluğunun organizasyonun başının olması gerektiğini belirterek HDP yöneticilerini işaret etti.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 6 yıldır tutuklu olduğu Edirne cezaevinden bugün "Aktif siyaseti bıraktığını" açıkladı. Kürt seçmen bunu, "Kürt hareketinde çok ciddi bir kaos var" şeklinde yorumladı. 

Demirtaş'ın kararını değerlendiren İstanbullu Kürt seçmen Burhan Can, "Çok üzüldüm. Şok oldum. Bu adam yıllardır direndi. Kürt hareketinde çok ciddi bir kaos var. Bir çıkmaz var. Bunu son seçimlerle beraber gördük" ifadelerini kullandı. "Ciddi, kurumsallaşmış bir stratejisinin olmadığı, nitelikli kadrolarının olmadığı, tamamıyla razı olmadığımız sistem partilerinin benzeri bir hale geldiği gibi bir başarısızlık vardı. Nihayetinde 6 yılı aşkındır cezaevinde olan ve öncesinde çok ciddi mücadele eden Demirtaş, çok ciddi bir heyecan yaratmış bir Kürt lideriydi. Son seçimde elinden geleni de yaptı. Ancak buna rağmen nitelikli bir sonuçta ortaya çıkmadı. Çok üzücü bir durum gerçekten. Nedir, neyin nesidir, nasıl bir çıkmaza girildi de böyle bir karar verdi?'' dedi. 

DEMİRTAŞ’SIZ KÜRT SİYASETİ TEPETAKLAK GİDER'

''Demirtaş’sız bir Kürt siyaseti yine yürür'' ifadelerini kullanan Can, Demirtaş'ın Kürt hareketinin bir sonucu olduğunu söyledi. Can, değişim ve dönüşümün mutlaka olması gerektiği çağrısında bulundu: ''Kaç yıldır çok ciddi bir alternatifsizlik de vardı. Böyle bir durumda Demirtaş bizim için iyi bir öncü ve liderdi. Tabi ki alternatifler olur ama bunun olabilmesi için bağlı olduğu, yetiştiği kurumun çok ciddi anlamda hızlı bir revizyona girmesi, değişim ve dönüşümün olması gerekir. Ancak bu mevcut halde Selahattin Demirtaş’ı mumla ararız. Umarım bu saatten sonra değişim yaşanır ve yeni Selahattinler, yeni figürler yetiştirilir. Yoksa tepetaklak gider. Zaten siyasi anlamda bir üretim yoktu son yıllarda. Değişim dönüşüm mutlaka olmalı.''

'DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM İÇİN KALİTELİ BİR HAMLE'

Demirtaş'ın siyaseti bırakmasının, değişim ve dönüşümün önünü açacağı görüşünü savunan Burhan Can, ''Kurban Selahattin Demirtaş olmamalıydı. Ben buna razı değilim. Gerçek muhataplar varken cezaevinde olan birine kim ne diyebilir? Değişim dönüşüm için kaliteli bir hamle. Herkes koltuğuna yapışmıştı. Partide bir değişim dönüşüm için böyle bir hamle olduğunu düşünüyorum. Adam yine de elinden geleni yapıyor. Buna rağmen en onurlu duruşu yine kendisi yapıyor" dedi. 

'KIRILMIŞ VE ÜZÜLMÜŞ' 

HDP seçmeni Enes Çetin, ''Biz bir şey yapmaya çalıştık ama başaramadık. Bir yerden birileri istifa edip, bu istifayı normalleştirme mesajı olarak okuyabiliriz'' dedi. Enes Çetin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın balkon konuşması sırasında 'Demirtaş'a idam' isteyen kitleyi hatırlatarak şunları söyledi: ''Demirtaş’ın mesajını okurken aklıma Eskişehir'de öğrenci olduğum 2014 yılında işçi ve emekçi zamlarını protesto ederken, bize terörist dedikleri aklıma geldi. Bu yüzden polisler bizi darp etti. Hakaretler ve küfürler edildi. Haklı olduğumuz davada haksız duruma düşürülmek ve gözaltına alınmak için tahrik ediliyordu. Biz o sırada kaçtık ama mücadeleyi bırakmadık. Demirtaş meselesi de öyle. Demirtaş yıllardır içerde, esaret altında mücadele ediyor. Ailesinden ve sevdiklerinden uzakta. Beş yıldır tecrit altında. Seçim sonuçlanınca yapılan balkon konuşması sırasında kitlenin 'Selo'ya idam' diye seslenmesi beni 2014’e götürdü. Halk için esaret altında olmasına rağmen mücadele eden biri var. Ama halk ona terörist diyor ve idamını istiyor. Demirtaş kırılmış ve üzülmüş. Kendi hikayemle içselleştirdim'' ifadelerini kullandı. 

'KÜRT SİYASETİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM OLACAK'

Azad Kaya, Selahattin Demirtaş'ın mesajının Türkiye'deki ''ilkesiz'' siyaset ve siyasetçiler üzerinde büyük yankı uyandıracağını ve olumlu karşılanacağı görüşünü savundu. Kaya, şunları söyledi: ''Türkiye siyaseti için bir örnek olacak. Kürt özgürlük mücadelesi içerisinde şahsi koltuklar ve kişiler önemli değil. Demirtaş demokratik modernitenin ahlakını ve kültürünü iyi bilen ve dile getiren bir siyasetçi. Türkiye ve Kürdistan halkları da demokratik moderniteyi de Demirtaş'ın şahsında tanıdı. Doğal olarak halkın sempatisini kazandı. Demirtaş'ın bu adımı ve mesajları iyi okunacak ve Kürt siyaseti için önemli, doğru bir adım olacak. Siyaseti şahıslara ve liderlere göre değil, kurumlar ve akılcı bir temele oturtmalıyız.''