Demirtaş: Dışarda olsaydık seçim sonuçları farklı olurdu

HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kendisinin ve HDP'nin kriminalize edilmesinin nedeninin, muhalefeti bölmek ve yargıya müdahale ederek önümüzdeki seçimi 'hileli' bir şekilde kazanmak olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 4 yılı aşkın süredir Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına rağmen henüz tahliye edilmedi. Demirtaş ise EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz'e yazdığı mektupla gündemdeki gelişmeleri değerlendi.

Demirtaş'ın mektubu şöyle:

REFERANDUMUN VE SEÇİMİN SONUCU FARKLI OLURDU

- Eğer 16 Nisan 2017 ve 24 Haziran 2018 seçimlerinde bizler dışarıda olsaydık hem referandumun hem de seçimlerin sonucu muhalefet lehine olurdu. Şimdi gerek benim gerekse HDP’nin kriminalize edilmesinin nedeni önümüzdeki seçimlerde muhalefeti bölmek ve bir kez daha yargıya müdahale ederek seçimleri hileli şekilde kazanabilmektir.

KOBANE ÖNERGELERİMİZ REDDEDİLDİ

- Hiçbir canın diğerinden üstünlüğü yoktur. Yitirilen her can bizimdir. 6-8 Ekim Kobanê provokasyonlarının ardında yatan gerçeklerin objektif olarak araştırılmasını en çok biz talep ettik. Son 6 yılda Meclise sunduğumuz araştırma önergeleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

SAHTE DELİLLE TUTMAYA ÇALIŞIYORLAR

- Açtıkları tüm kumpas davaları kamuoyu vicdanında ve AİHM nezdinde çökünce yeni bir tutuklama ve iddianameyle aynı suçlamaları yine sahte delil ve gizli tanıkların iftiralara dayalı beyanlarıyla canlı tutmaya çalışmaktalar. Bizi bu defa hızla ve sözde bir yargılamayla hükümlü konuma getirmeye çalışıyorlar.

- Sizin ve partinizin (EMEP) hak ve adalet amacıyla, ülkenin aydınlık yarınları için ortaya koyduğunuz tutumu önemsediğimi, bunlara büyük değer atfettiğimi vurgulamak isterim. Bizler suçsuz olduğumuzu biliyor, adil bir yargı karşısında gerek mahkemeler gerekse kamuoyu huzurunda gerçeklerin tam olarak açığa çıkacağına tereddütsüz bir şekilde inanıyoruz. (HABBER MERKEZİ)