Demirören 'anne olduğu için' muhabirini işten attı

DHA Samsun muhabiri Zeynep Irmak Öcal, 'anne olduğu' gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı. Sinop Temsilcisi Deniz Özen, karara tepki göstererek istifa etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Demirören Haber Ajansı (DHA) Samsun bürosunda görev yapan muhabir Zeynep Irmak Öcal’ın iş akdini 'anne olduğu' gerekçesiyle feshetti.

Medya İşçileri Sendikası Twitter'dan yaptığı paylaşımla haksız iş feshine tepki gösterirken, sürecin takipçisi olacaklarını belirtti. Sendikadan yapılan açıklamada, "DHA Samsun Muhabiri Zeynep Irmak Öcal’ın iş akdi, anne olduğu gerekçesiyle hukuksuz şekilde feshedildi. Sadece anne olduğu için işsiz kalan arkadaşımızın yanındayız. Tüm yasal sürecin takipçisiyiz. Kadınların iş hayatından el çektirilmesine müsaade etmeyeceğiz" ifadeleri kullanıldı.

 

'BEN ANNE OLDUM AMA SİZ İNSAN OLAMADINIZ'

Zeynep Irmak Öcal da işten çıkarılmasıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Öcal, "Bugün anne olduğum için işime son verildi. Nedeni ise 'siz anne oldunuz, süt izniniz olacak, sahada aktif görev yapamayacaksınız, çocuğunuz hasta olur' gibi türlü türlü akla mantığa uymayan sadece varsayımlara dayanan bahaneler. Gelinen bu noktada ne diyeceğimi de bilemiyorum. Evet ben anne oldum ama siz insan olamadınız" ifadeleriyle yaşadıklarını anlattı.

Sinop Temsilcisi Deniz Özen ise DHA Genel Müdürü Celal Korkut tarafından işten çıkarılan gazeteci arkadaşının yaşadıklarını anlattı. Özen, Öcal'ın işten çıkarılması ürerine ajans kartını yırtarak istifa ettiğini duyurdu.

Deniz Özen, Celal Korkut’un işten atılan 2,5 yıllık DHA çalışanına, “Sen şimdi anne olacaksın, çocuğun hastalanır süt iznin falan olur. Sen hastalanırsın biz bunlarla uğraşamayız. Bu nedenle seninle çalışmak istemiyoruz” dediğini iddia etti.

Deniz Özen’in paylaştığı videoda şu ifadeler yer aldı:

"Çok üzücü bir olayı tüm kamuoyuyla paylaşacağım ve takdiri sizlere bırakacağım. Yaklaşık 2,5 yıldır Demirören Haber Ajansı’nda gecesini gündüzüne katarak çalışan bir arkadaşımız bugün işten çıkartıldı. Nedeni ise; sadece anne olması. Bir anne adayını DHA bugün itibariyle işten çıkarmıştır. Neden? DHA Genel Müdürü Celal Bey’in gerekçesi şu; ‘Sen şimdi anne olacaksın, çocuğun hastalanır süt iznin falan olur. Sen hastalanırsın biz bunlarla uğraşamayız. Bu nedenle seninle çalışmak istemiyoruz’ Bizler DHA’yı aile olarak bilirdik, yanılmışız. Ben Deniz Özen olarak bugün itibariyle DHA ile ilişkimi kesiyorum. Kimlik kartımı da burada yırtıyorum. Biz mesleğimizi onurumuzla yapıyoruz ve Irmak arkadaşımıza yapılan bu olayı esefle kınıyoruz. Takdiri siz kamuoyuna bırakıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Etiketler dha samsun gazeteci