DEM Partili Oduncu'dan Rojvelat Kızmaz'la ilgili soru önergesi

Rojvelat Kızmaz'ın ölümüyle ilgili soru önergesi veren DEM Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, "Kızmaz’ın ölümü ile Gülistan Doku’nun kaybedilmesi arasında bir bağlantı var mıdır?" diye sordu.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - DEM Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, Batman’da yaşayan 26 yaşındaki Rojvelat Kızmaz'ın cansız bedeninin 9 Şubat Cuma günü kaybolmasından 3 gün sonra Ilısu Barajı'nda bulunmasıyla ilgili İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın cevaplaması istemiyle Meclis'e soru önergesi sundu.

Oduncu'nun önergesi şöyle:

"Batman’da yaşayan 26 yaşındaki Rojvelat Kızmaz, 9 Şubat Cuma günü saat 10.30’da ikamet ettiği Petrol Mahallesi 106. Sokak’taki evinden çıktıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştır. Rojvelat Kızmaz’ın ağabeyi gazeteci Mehmet Kızmaz, kendi imkanlarıyla yaptıkları aramada kız kardeşinin Hasankeyf’e gittiğini tespit ettiklerini ve Hasankeyf baraj gölü kenarında kıyafetleriyle eşyalarını bulduklarını belirtmiştir. 12 Şubat Pazartesi günü ise Rojvelat Kızmaz'ın cansız bedeni Ilısu Barajı'nda bulunmuştur.

Rojvelat Kızmaz'ın kaybolduğu gün Batman İl Emniyet Müdürlüğü’ne kayıp ilanında bulunduklarını belirten Kızmaz’ın ailesi, başvurularına rağmen emniyetten kendilerine herhangi bir dönüşün sağlanamadığını ve ısrarlarına rağmen barajda arama çalışmalarının geç yapıldığını ifade etmiştir.

Bu bağlamda;

1.     Rojvelat Kızmaz’a ne oldu? Rojvelat Kızmaz’ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma sonucu kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

2.     Rojvelat Kızmaz’ın Batman Petrol mahallesinden Hasankeyf baraj gölüne kadar geçtiği yollarda mobese kayıtları incelenmiş midir?

3.     Rojvelat Kızmaz'ın kaybolduğu gün ailesi Batman İl Emniyet Müdürlüğü’ne kayıp bildiriminde bulunmuş olmasına rağmen aynı gün neden arama çalışmaları yapılmamıştır?

4.     Ailesi tarafından Rojvelat Kızmaz’ın Hasankeyf baraj gölü kenarında kıyafetleri bulunmasına rağmen arama çalışmaları neden geç başlatılmıştır?

5.     Gülistan Doku’nun yakın arkadaşı olan Rojvelat Kızmaz’ın ölümü ile Gülistan Doku’nun kaybedilmesi arasında bir bağlantı var mıdır?"