DEM Parti'den istifa eden Begit'e tepki: 'Halk iradesini kirli pazarlıklara alet etti'

DEM Parti Urfa İl Örgütü, Birecik Belediye Başkanı Mehmet Begit’in istifası hakkında açıklama yaptı: “Halkın iradesini pazarlık konusu yapan Mehmet Begit kent hafızasında utançla anılacaktır."

Mehmet Begit (Fotoğraf: Arşiv)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 31 Mart yerel seçimlerinde DEM Parti’nin oylarıyla Urfa'nın Birecik ilçesinin Belediye Başkanı seçilen Mehmet Begit, seçimden bir ay sonra DEM Parti’den istifa etti. Begit, 29 Nisan’da yine DEM Parti’den seçilen 4 meclis üyesiyle birlikte açıkladığı istifasına ilişkin “Atatürk posterine ve Cumhurbaşkanı posterine yapılmak istenen müdahaleleri kabul etmemiz mümkün değildir. Ayrıca seçimden sonraki süreç içerisinde dışarıdan yönetme hususunda baskılar oluşmaya başladı” şeklinde gerekçeler öne sürdü.

DEM Parti Urfa İl Örgütü, Mehmet Begit için, “Kent hafızasında utançla anılacaktır” diyerek belediye başkanlığından istifa etmesi çağrısı yaptı.

'BÜTÜN ÇABALARIMIZI SUİSTİMAL ETTİ'

MA'nın haberine göre Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Urfa İl Örgütü, 29 Nisan’da DEM Parti’den istifa eden Birecik Belediye Başkanı Mehmet Begit ile ilgili yazılı açıklama yayımladı. Partinin resmi X (Twitter) hesabından yapılan açıklamada DEM Parti’nin Urfa'da 31 Mart yerel seçimlerinde 7 belediyeyi kazandığı hatırlatılarak, “Halkın zafer kazandığı belediyelerden biri olan Birecik’teki aday belirleme sürecinde kent dinamiklerinin uzlaşısı sonucunda Mehmet Begit belediye eş başkan adayı olarak gösterilmişti. Birecik’te kent dinamiklerinin uzlaşısı sandık sonuçlarına yansıdı ve 31 Mart’ta partimiz büyük bir zafer elde etti" denildi. Begit’in adaylığının kent uzlaşısı kapsamında belirlendiğinin altı çizilen açıklamada, “Aday belirleme süreci ve seçim sürecinde Urfa’da belediye eş başkan adaylarıyla ortak çalışma süreçleri yürütülmesine rağmen Mehmet Begit ortak hareket etme yönündeki bütün çabalarımızı suiistimal etmiştir” diye belirtildi.

‘KARANLIK ODAKLARLA İLİŞKİSİNİ ORTAYA KOYMUŞTUR’

Begit’in istifası esnasında sarf ettiği iddiaların gerçeği yansıtmadığı vurgulanan açıklamada “Bayrak ve sembollerle bir sorunumuzun olmadığı bilinmesine rağmen içerisine girdiği kirli ilişkileri bu asılsız iddialarla örtbas etmeye çalışmış, rantı seçmiştir. Kişisel tercihini siyasal bahanelerle açıklamaya çalışarak karanlık odaklarla ilişkisini ortaya koymuştur. Karanlık ve kurgusal açıklamalar yaparak müdahale gibi hayal ürünü bahanelere sığınan Begit, eşbaşkanlık kurumunu ve halkla birlikte yönetme ilkemizi yok saymıştır. Bu hayal ürünü ve kirli iddiaların aksine dışarıdan hiçbir müdahale söz konusu değildir. Oysaki kendisi belediye meclis üyelerimizin ve belediye eşbaşkanımızın ortak hareket etme çabalarını yok saymıştır” denildi.

‘UTANÇ İLE ANILACAKTIR’

Açıklamanın devamında şunlar yer aldı: “Seçim sonrası sorunların çözümü ve belediyenin asli görevi olan hizmet boyutunun bir an evvel hayata geçirilmesi için hem merkezi hem de yerel düzeyde partimiz üzerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmiştir. İstifa öncesi ve sonrası bütün görüşme taleplerimizi, ortaklaşma zeminin yakalanması yönündeki bütün girişimlerimizi reddetmiştir. Ancak Mehmet Begit ve istifa eden meclis üyeleri karanlık ilişkilere girerek halkın seçimlere yansıyan iradesini kirli pazarlıklara alet etmiştir. Birecik halkının büyük bedeller ve emekle kazandığı belediyeyi kirli pazarlıklara alet eden Mehmet Begit, kendisini seçen halka sırtını dönmesiyle kentin hafızasında utanç ile anılacaktır. Birecik ne olursa olsun bizimdir, halkındır. Begit de mevcut belediye yönetimini karanlık ilişkiler ve kirli pazarlıklarla gasp edenler de meşru değildir.

'BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ET'

Halkımızın iradesine karşı suç işleyen çeteci anlayışa karşı mücadelemizi her alanda sürdüreceğimizin sözünü veriyoruz. Sözde ‘parti politikalarımızı ve yöntemlerimizi gündem yaparak’ istifa eden Mehmet Begit’e çözümü söylüyoruz; belediye başkanlığından istifa et ve halkın iradesini seçilmiş belediye meclis üyelerinden birine teslim et. Çözüm budur ve Birecik halkımız bu talep yerine gelene kadar meşru tüm yollarla tutum almalıdır, gasp edilen hakkını sonuna kadar savunmalıdır. Birecik Belediye meclis üyelerimiz bu kirli ve korkak anlayışa karşı en güçlü bir biçimde muhalefetini yürütecek, halkın hakkını ve hukukunu savunmaktan asla geri durmayacaktır.” 

 

(HABER MERKEZİ)