DEM Parti Diyarbakır eşbaşkanı Doğan Hatun kimdir?

DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye eşbaşkan adaylarından biri Doğan Hatun oldu. Doğan Hatun ön seçimlerin ikinci turda delegelerin yüzde

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye eşbaşkan adayları Serra Bucak ve Doğan Hatun oldu. Serra Bucak, ön seçimlerin ilk turunda delegelerin yüzde 54, Doğan Hatun ise ikinci turda delegelerin yüzde 64’ünün desteğini alarak seçildi.

Doğan Hatun kimdir?

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde doğdu. Maden mühendisliği eğitimi aldı. 2016-2023 yılları arasında Maden Mühendisleri Odası eş başkanlığı görevini yürüttü. Bu süreçte, Diyarbakır’daki karayolları arazisindeki yeşil alanın yapılaşmaya açılması ile ilgili yaptığı basın açıklaması nedeniyle TCK 301 maddesi uyarınca 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandı. Ancak, Hatun bu dava sonucunda beraat etti. Hatun, aynı zamanda 2018-2022 yılları arasında TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreterliği yaptı. Emek ve Demokrasi Platformu dönem sözcülüğü, Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu Kurulu üyeliği gibi çeşitli sivil toplum örgütlerinde de aktif rol aldı. 6 Şubat 2023’te Diyarbakır’da meydana gelen depremde, platformun kriz masası sözcüsü olarak çalıştı. (HABER MERKEZİ)