Delphi-Aptiv fabrikasında 3 işçi koronadan öldü, 1 işçi tedavi görüyor

Bursa’da otomotiv sanayi üzerine faaliyet gösteren Delphi-Aptiv fabrikasında 3 işçi korona virüsünden öldü. Delphi-Aptiv Sözcüsü, 1 çalışanın hastanede tedavi gördüğünü, vakalarla temaslı 36 işçinin ise kendilerini karantinaya almalarını istediklerini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

Pelin Akdemir

BURSA - Bursa’nın Nilüfer ilçesi Akçalar ve Hasanağa bölgelerinde otomotiv sanayi üzerine faaliyet gösteren, 2 bin işçinin çalıştığı Delphi-Aptiv fabrikasında, 18 günde 3 işçi korona virüsü (Covid-19) nedeniyle vefat etti. Aptiv Sözcüsü, fabrikada korona virüsüne karşı alınan önlemleri ve son durumu anlattı.

Otomotiv, tekstil gibi sanayi alanlarının önemli yere sahip olduğu, 23 adet sanayi bölgesinin bulunduğu Bursa’da korona virüsünün fabrikalarda artış göstermesi endişeye neden oluyor.

Ford Otosan, Oyak Renault ve Tofaş firmalarına otomotiv sanayi üzerine yedek parça üreten Nilüfer ilçesinin Akçalar ve Hasanağa bölgelerinde faaliyet gösteren Aptiv fabrikasında, 18 gün içinde 3 işçi korona virüsünden öldü.

Fabrikada 25 yıldır çalışan montaj işçisi Ergün Sezgin, 5 Eylül’den itibaren Covid-19 tedavisi görmeye başladı ve 16 Eylül’de vefat etti. 5 Eylül'de tedavisine başlanan montaj işçisi Serdar Zengin, 2 Ekim’de tedavi gördüğü hastanede öldü. 3 Ekim’de depo takım lideri olarak görev yapan Erkan Tücar’ın ölümü fabrikada yaşanan üçüncü can kaybı oldu. 26 yıldır Aptiv fabrikasında çalışan Tücar, 27 Eylül’den itibaren korona virüsüylei ücadele ediyordu.

'36 İŞÇİNİN KARANTİNAYA GİRMESİNİ TALEP ETTİK'

Konuya ilişkin sorularımızı yanıtlayan Aptiv Sözcüsü Sarah McKinney, şu anda virüs testi pozitif çıkan ve evde iyileşen 41 çalışanları olduğunu, 1 çalışanlarının da hastanede tedavi edildiğini aktardı.

McKinney, güvenlik protokollerine göre tedbir amaçlı yakın temas olarak tanımlanan 36 çalışanın kendilerini karantinaya almalarını talep ettiklerini ifade etti.

Çalışanların ve faaliyet gösterdikleri toplulukların sağlığını ve refahını korumanın en büyük öncelikleri ve önem verdikleri bir sorumluluk olduğunu söyleyen McKinney, “Aptiv’in Bursa’daki tesisi, kapsamlı ve sıkı güvenlik protokolleri ile çalışmaktadır. Aptiv’in Güvenli Operasyon Protokolleri devlet yetkilileri, sendika temsilcileri, çalışan sağlığı ve iş güvenliği uzmanları tarafından kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve sektör genelinde en iyi uygulamadan biri olarak kabul edilmiştir” dedi.

'HER VARDİYADA DEZENFEKTE ÇALIŞMASI YAPILIYOR'

McKinney, korona virüsü salgınını hem yerel hem de küresel olarak izlemeye ve gerektiğinde çalışanların güvenliğini sağlamak üzere hemen harekete geçtiklerini ifade etti. McKinney, korona virüsü nedeniyle ziyaretçi girişinin yasak olduğu fabrikada alınan güvenlik önlemlerine yönelik şunları söyledi:

“Her vardiyada üç kez alanı temizlemek ve dezenfekte etmek. Çalışanlar ve ziyaretçiler için; çalışanların servislere binmelerinden veya tesise girmelerinden önce dijital ortamda çalışan sağlık değerlendirme anketi yapmayı ve temassız termometreler ile günlük olarak ateş ölçmeyi içeren sağlık ve risk taramaları yapmak. Çalışma alanlarında, yemekhanelerde, girişlerde ve servislerde sosyal mesafeyi sağlamak ve fiziksel teması engellemek. En iyi hijyen ve iş güvenliği uygulamaları konularında sürekli eğitim vermek.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR