Dega Demir fabrikasında işten atılmalara grevle tepki

İstanbul’da Dega Demir ve Galganiz fabrikasında işçilerin sendikal faaliyetleri nedeniyle işten atıldığı iddia edildi. Duruma tepki gösteren diğer işçiler, atılan işçilerle greve başladı.

Türk Metal Sendikası, grevdeki işçileri ziyaret ederek destek verdi.
Google Haberlere Abone ol

Ali Vefa Yurdal

DUVAR - Dega Demir ve Galganiz fabrikasında çalışan işçiler yaklaşık 1,5 ay önce Türk Metal Sendikası altında örgütlenmeye başladı.

Fabrika yönetimi, 11 Eylül’de sendika çalışmalarına öncülük eden 13 işçiyi küçülme ve mali sıkıntı gerekçesiyle işten attı. Sendikalı olarak işlerine devam etmek isteyen 13 işçi, fabrika önünde direnişe geçti. Çalışma arkadaşlarının haksız yere işten atıldığını düşünen 100 işçi de bugün itibariyle direnişe katılarak greve başladı.

‘İŞVEREN İŞLERİNİN İYİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ’

Türk Metal Sendikası İstanbul 1 No’lu Sekreteri Raşit Atalay, grevdeki işçilere destek ziyaretinde bulundu. Atalay yaşanan süreçle ilgili şu bilgileri verdi: “İşçiler, bir süre önce Türk Metal Sendikası altında örgütlendi. Arkadaşlarla yetki belgesini aldık. İşveren yetki belgesine itiraz etti. İtiraz belgesinin sonucunu beklemeden işveren tarafından bir görüşme talebinde bulunuldu. İşverenle bir görüşme gerçekleştirdik. İşlerinin iyi olduğunu, işlerinin daha da artacağını söyledi. Daha çok işçi almaya da devam edeceklerini ifade etti. Geçtiğimiz cumartesi günü bir anda ne olduysa küçülmeye gideceklerini söyleyerek 13 arkadaşımızın iş akdini feshettiler. Bizler de bu arkadaşlarımıza destek vermek için geldik.” (HABER MERKEZİ)