Defne'deki açılışta yoğun katılım vardı, Defneli yoktu

Sosyal medyada Erdoğan'ın attığı temel ile gündem olan Defne Devlet Hastanesi bugün açıldı. Hatay’ın tüm ilçelerinden yoğun katılım olan hastane açılışına Defneli ise yok denecek kadar azdı.

Google Haberlere Abone ol

Burcu Özkaya Günaydın

HATAY - 24 Mart’ta Defne Bostancık’ta temeli atılan Defne Devlet Hastanesi’nin açılışı bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Sosyal medyada temel atma töreninden bir fotoğrafla gündem olan hastane, 45 günde tamamlandı.
Saat 15.00’de başlayacağı duyurulan açılış, 16.30 gibi başladı. İlk konuşmayı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ardından Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptı. Son alarak saat 18.00 sularında Cumhurbaşkanı Erdoğan kürsüye çıktı.
Saat 15.00 itibarıyla hastaneye çıkan Bostancık yolu kavşağı polisler tarafından tutulmuştu. Yoğun trafikten sonra yol yavaştan açıldı. Bir yerden sonra araçlar park edildi, miting alanına herkes yürümeye başladı. Hastaneye giden yolun bir kısmı asfalt yapılmış. Hastaneye ulaşmak için yolun diğer yarısını ise tozlu-taşlı bir yoldan geçmeniz gerekiyor.

45 GÜNDE KİM HASTANE YAPABİLİR?

Bir grup kadınla ben de miting alanına yürüdüm. Miting yolunda ellerinde Abdülhamid, Fatih Sultan Mehmet ve Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarıyla yürüyen bir grup gencin fotoğrafını çektim. İskenderun’dan geldiklerini söyleyen grup, “Bir fotoğraf yüzünden o kadar alay ettiler, şimdi gelip görsünler. Kim 45 günde her şeyi dayalı döşeli 300 yataklı hastane yapabilir, Reis ‘yapacağım’ dedi yaptı” dedi.


İki defa aramadan geçerek, hastane önüne kurulan alana girdim. Alan kalabalıktı; sohbet ettiklerime nereden geldiklerini sordum. Alandakilerin hemen hemen hepsi Hassa, Reyhanlı, Altınözü, İskenderun gibi ilçelerden gelmiş. Merkezden ise Antakya Bağrıyanık mahallesi, Samandağ yolu üzerindeki Ceylandere köyünden katılım vardı. Ancak Defne’den yok denecek kadar az insan vardı. Hastaneye yürüme mesafesindeki Çardaklı’dan birkaç aileye denk geldim. Onlar da meraktan 'şöyle bir bakmaya' gelmiş gibiydiler.

İMAMOĞLU MİTİNGİNDEN ERDOĞAN'IN 'AÇILIŞ'INA

Ramazan Bayramı'nda Ekrem İmamoğlu’nun mitingine katılan Gümüşgözeli bir kadın ve oğlu da hastane önündeydi. "Merak ettiği için" geldiğini söyleyen kadın, “Biz depremden önce de Defne’ye hastane istiyorduk. Kaç defa imza toplandı. Tabii ki buraya hastane yapılması bizi mutlu etti. Yer olarak da çok iyi. Çünkü bir tarafı çevre yoluna bakıyor. İçi nasıl bilmiyorum, ona da bakacağız artık” diye konuştu.
Mitingde en çok konuşulan konu depremdi. Katılımcılar kendi aralarında, evlerin, konteynerlerin yapılmasından bahsediyordu. Yanı başımdaki iki kadının sohbetine kulak kabarttım. “Çadırı da zor bulduk, konteynere nasıl geçeceğiz” diye dert yanan kadına diğeri “Tayyip konteyner verecekmiş, içinde klima veya vantilatör de olacak. Şu seçim bir geçsin hepsi olacak inşallah” cevabı verdi.

'TAYYİP ÇOK ÇOK YORULDU'

Ablaların yanından uzaklaşıp, farklı bir noktaya gittim. Tam yanımda bir amca var. Depremde eşini ve evini kaybeden amca bir ara bana dönüp “Tayyip çok yaşlandı, çok yoruluyor adam yine de yaranamıyor” derken, arkamdaki grup ise Fatih Erbakan kürsüye çıkınca “Buna da Erdoğan konuşmayı öğretti, yoksa bilmiyordu” diyor.
Katılımcıların en coştuğu an Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kürsüye çıktığı andı. Özellikle depremzedelere söylenen sözler üzerine konuşma yaptığı esnada, alkış yoğun oldu. Erdoğan konuşmasını, “Tek bayrak, tek vatan, tek devlet” sloganıyla bitirdi.