Dayıdan yeğene dava: Süper asker ilacı ile dolandırıldık

İstanbul’da kiraladığı yalıların kirasını ödemediği gerekçesiyle hakkında ‘dolandırıcılık’ davası açılan Erdal Can Alkoçlar’a karşı Ankara’da da bir davanın açıldığı ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kiraladığı yalıların kirasını ödemediği gerekçesiyle İstanbul'da hakkında ‘dolandırıcılık’ davası açılan Erdal Can Alkoçlar’ın Ankara’da dayısını ve yengesini dolandırmaktan yargılandığı ortaya çıktı. Davada öz dayısı ile yengesini 1 milyon dolar dolandırmakla suçlanan Erdal Can Alkoçlar’ın yanı sıra anne ve babası da sanık sandalyesinde. Sanıklar, geçerliliği olmayan ilaç patentlerini göstererek para almakla suçlanıyor.

Erdal Can Alkoçlar, İstanbul'da da kiraladığı yalıların kirasını ödemediği gerekçesiyle dolandırıcılık suçlamasıyla yargılanıyor.

Yakın akrabaların karşı karşıya kaldıkları dava Ankara 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Lise mezunu olmasına rağmen, mesleğini “biyolog” olarak açıklayan Erdal Can Alkoçlar’ın (35) yanı sıra, annesi Ülkü Alkoçlar (64) ile babası Zeki Alkoçlar (72) da haklarında dava açılan isimler oldu. Söz konusu dava ise, Erdal Can Alkoçlar’ın dayısı turizmci Cemal K. (61) ile eşi Anna F. K.’nin (60) savcılık şikâyeti üzerine açıldı.

'TÜBİTAK DESTEKLİYOR' DEDİLER

İddianameye göre, Alkoçlar çifti, K. çiftine, oğulları Erdal’ın elinde onlarca ilaç patenti olduğunu söyledi. Aile arasında yapılan görüşmelerde bu konu sık sık gündeme geldi. İddiaya göre, Alkoçlar çifti, K. çiftine “Bu patent yatırımları çok kazançlı. Yabancı ilaç firmaları patentlerin peşinde. Patentler için AR-GE çalışmaları da yapılıyor. Yatırımları bizzat TÜBİTAK destekliyor. Askeriye için de ‘süper asker ilacı’ geliştiriliyor. Erdal, üst düzey devlet görevlileri ile temasta. Siz de yatırım yapın. Büyük kazanç var” dedi.

GEÇERLİLİLİĞİ YOK

Aileler arasında yapılan bu görüşmeler sonrası devreye Erdal Can Alkoçlar girdi. Anna F. K., Alkoçlar’ın, yatırım yapması için bir çok kez ofise geldiğini söyledi. Yürütülen görüşmeler sonrası K. çifti mucit ortak olarak ‘yatırıma’ ikna edildi. Anna F. K., 498 bin Euro’yu İsviçre’deki hesabından, Ülkü Alkoçlar’ın Almanya’daki hesabına gönderdi. Cemal K. ise toplam 370 bin dolar gönderdi. K. çifti bir süre sonra, ortak edildikleri patentler ile ilgili araştırmaya başladı. Çift, söz konusu patentlerin başvuru aşamasında olduğunu, tıbbi bir geçerliliğinin olmadığını ekonomik bir değerinin ise bulunmadığını öğrendi.

'OĞLUMUZ GİZLİ GÖREVDE'

Durumdan şüphelenen K. çifti, yatırdıkları paranın iadesini istedi. İddiaya göre çift, temasta oldukları Erdal Can Alkoçlar’a ulaşamadı. Ev ve iş adresinin yanı sıra telefonlarını da sık sık değiştiren Alkoçlar’a ulaşamayan çift, anne Alkoçlar ile görüştü. İddiaya göre anne Alkoçlar, oğluna ulaşmaya çalışan kişilere, “Erdal üst düzey devlet görevlileri ile çalışıyor. Şu sıralar gizli görevde; bu nedenle ulaşılamıyor” dedi. Tüm girişimleri sonuçsuz kalan K. çifti soluğu adliyede aldı. Yapılan şikâyet başvuruları üzerine Alkoçlar hakkında 6’şar yıldan 15’er yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı.

SAVUNMA: VAADİM OLMADI

Ankara 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada savunma yapan Alkoçlar ise suçlamaları kabul etmedi. Ülkü Alkoçlar ifadesinde, “Ben tekstil işi ile uğraşıyorum. Oğlumun ilaç işi ile ilgim yok. Anna F.’den hesabıma gelen parayı kendisine elden verdim” dedi. Baba Zeki Alkoçlar ise “Suçlamaların hiçbiri ile ilgim yok” dedi. Erdal Can Alkoçlar ise, K. çiftinden 1 milyon 250 bin lira aldığını belirterek, “Onlara bir vaadim olmadı. Sonuçta yaptığımız iş ticaret. Ticarette işler her zaman iyi gitmiyor” dedi. Alkoçlar, dayısının kendilerini tehdit ettiğini öne sürerek hakkında suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. (HABER MERKEZİ)