Davutoğlu'ndan Demirtaş açıklaması: Avukatlarıma 'Dilekçe de vermeyeceksiniz' dedim

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 'Demirtaş davası'nda kendisinin şikayetçi pozisyonunda olmadığını söyledi: Herhangi bir siyasetçi ile ben dava sahibi olmak istemiyorum.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 'kamu görevlisine hakaret' suçlamasıyla yargılandığı davada dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun davadaki şikayetini geri çekip çekmediği tartışma konusu olmuştu. Davutoğlu, "Selahattin Demirtaş ile ilgili herhangi bir davanın ne şikayetçiyim, ne takipçisiyim" dedi.

Halk Tv'de İsmail Küçükkaya'nın konuğu olan Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Demirtaş’ın 'kamu görevlisine hakaret' suçlamasıyla yargılandığı davayla ilgili kendisinin şikayetçi konumunda olup olmadığıyla ilgili bir soruya da cevap verdi.

Davutoğlu'nun konuyla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

Selahattin Demirtaş ile ilgili de ben Gelecek Partisi kurulur kurulmaz bütün davalardan çekildiğimi açıkladım. Bu bağlamda bütün davalardan çekildim. O dava bir hakaret davası ama benim şahsen açtığım bir dava değil, kamu davası. Kişilerin bundan çekilme yetkisi de yok, makamlara açılan dava. Buna rağmen ben 'Bu davaları takip etmeyeceğim' diye açıkladım. Avukatlarımız arasında bir iyi niyet olarak Selahattin Demirtaş'ın avukatları 'O günkü siyaset şartlarda söylenmiş bir söz' diye açıklamalarda bulunacaklardı. Bu olmadı. Olup olmaması önemli değil. Ben şikayetçi olmadım. Avukatın kamu adına vermesi gereken bir dilekçeydi, onu da söyledim 'Bundan sonra onu da vermeyeceksiniz. Herhangi bir siyasetçi ile ben dava sahibi olmak istemiyorum' dedim.

Başak Demirtaş'a hakaret edildiği zaman eşim de aradı. Ben de söyledim 'Eşinizle siyasi mücadele yaptım ama sizin onurunuz Sare hanımın onuru ile eşittir. Size herhangi bir saldırı olursa o saldırıya karşı sizin evinizin önünde nöbet tutarım' dedim. Şu anda da Selahattin Demirtaş ile ilgili herhangi bir davanın ne şikayetçisiyim ne takipçisiyim.

HDP'nin Türkiye'de gerçekten demokratik sistemin parçası olması üzerindeki vesayetlerin kalkmasıyla çok alakalı. Siyasi parti kendi içinde yürümeli. Selahattin Demirtaş'ın yaptığı açıklamayı doğru buldum. Bu terör olayına karşı tavır sergilemesi... HDP'nin Kandil'le, İmralı ile arasına net mesafe koyması lazım. Demirtaş ile olan ilişkiyi de doğru tanımlaması lazım. (HABER MERKEZİ)

Etiketler Davutoğlu Demirtaş