Davutoğlu: Demirtaş ve Kavala'nın tutukluluğu ihlal

Bitlis'te Kürtçe mesaj yazılı pankartın önünde konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş'ın tutuklu yargılanmalarının özgürlük hakkı ihlali olduğunu söyledi. Davtuoğlu, Kemal Kurkut'u vuran polise beraat verilmesine tepki göstererek "Bu nasıl yargı reformu" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Bitlis’te sivil toplum örgütü temsilcileri ve gazetecilerle bir araya geldi. "Bixêr hatin serok vezir" ifadesi bulunan pankart önünde konuşan Davutoğlu, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve işinsanı Osman Kavala'nın tutuklu olmasını eleştirdi, Newroz'da öldürülen Kemal Kurkut davasında sanık polise beraat kararı verilmesine tepki gösterdi.

"Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın esastan tutuklanmalarına da karşıyım. Tutuklu yargılanmaları özgürlük hakkı ihlalidir” diye konuşan Davutoğlu, iktidarın yargı reformu söylemlerine değinirken Alaattin Çakıcı’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit etmesinin kabul edilmez olduğunu söyledi. Davutoğlu, “Bu nasıl bir yargı reformu, bu nasıl bir yeni dönemdir. Öbür taraftan yine aynı günlerde Diyarbakır’da tutuklamalar olurken, 2017 yılında Diyarbakır nevruzunda Kemal Kurkut’u vuran polise mahkemeden beraat kararı vermesi, kamu vicdanını yaralamıştır. Daha bir hafta geçmeden, yaşanan bu olaylar yargı reformu olarak zikredilen bu sürecin gerçek bir süreç olmadığını ortaya koyuyor” dedi.

'SERVET TURGUT'UN AİLESİNİ İLK ARAYAN BENDİM'

HDP’li belediyelere kayyım atama uygulamalarının yanlış olduğunu söyleyen Davutoğlu, bu durumu AK Parti içerisinde yer alırken de eleştirdiğini, bu nedenle AK Parti ve MHP içerisinde belli kesimlerin hedefi haline geldiğini anlattı. “Halk iradesinin kayyımlar eliyle ipotek konulmasına kesinlikle karşı çıkacağız.  İnsan onurunu zedeleyen hangi uygulama varsa buna karşı ilk ses çıkaran olacağız" diyen Davutoğlu şöyle devam etti: 

"Van’da Servet Turgut kardeşimiz helikopterden atıldığında ilk aileyi arayan bendim. Gündeme de getirdik mutlaka soruşturulsun dedik. Arkasında ne olduğu çıkarılsın dedik. Hiçbir şey insan onurundan daha üstün değildir. İnsanları helikopterden atanlar yargı önüne çıkarılmalıdır. Önce adalet diyoruz. Milli bekadan bahsederek beka ülkeye getirilmez. Türkiye’ye de son dönemlerde adalet tarumar edildi. Talimatla insanların tutuklandığı ve serbest bırakıldığı bir hukuk skandalları bütününden bahsediyoruz. Son dönemde de böylesine öyle ağır travmalar yaşandı ki artık ülkede adalet şarttır." (HABER MERKEZİ)