Datça'da cinsel saldırı faili erkek ilk duruşma görülmeden serbest bırakıldı

Datça'da iki ay önce bir kadına cinsel saldırıda bulunan Orçun G., adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Datça Adliyesi önünde bir araya gelen kadınlar sanığın serbest bırakılmasını protesto etti.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - Muğla’nın Datça ilçesinde bulunan Mesudiye Mahallesi’nde Orçun G. isimli erkek iki ay önce bir kadına cinsel saldırıda bulundu. Olayın ardından açılan davanın ilk duruşması görülmeden sanık Orçun G. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yaşanan olayın ardından Datça Kadın Platformu ve Datça Kent Konseyi Kadın Meclisi, sanığın serbest bırakılmasını protesto etmek için basın açıklaması düzenledi.

Datça Adliyesi önünde bir araya gelen kadınlar, “Tacize, tecavüze,şiddete hayır” ve “Yaslı değil öfkeliyiz” yazılı pankartlar ile “İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” ve “Kadının dik duruşuna alıştıracağız” yazılı dövizler taşıdı.

'BU NASIL YARGI, BU NASIL ADALET?'

Kadınlar yaptıkları açıklamada, Mesudiye’de yaşanan cinsel şiddet olayının failinin duruşması bile yapılmadan serbest bırakıldığını yineledi. “Bu nasıl yargı, bu nasıl adalet?” diye soran kadınlar, tecavüz eden, şiddet uygulayan, öldüren erkeği değil, her koşulda kadını suçlayan bu zihniyete “hayır” dediklerini vurguladı.

Kadınlar açıklamalarında, “Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz. Sosyal devlete, hukuka, adalete ekmek kadar, su kadar gereksinim duyuyoruz. Kadını yok etmeye çalışan bu eril düzenin sorumlusu biz değiliz ama ne yazık ki mağdurları hep biz oluyoruz. Siz bizi ezmeye, yok etmeye çalıştıkça biz daha da güçleneceğiz. El ele, omuz omuza tüm kadınlar güç birliği yapacağız. Çünkü biz bu toplumda her iki kişiden biriyiz. Çünkü biz anayız, kadınız, üreteniz. Çünkü biz Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz. Etmeyeceğiz de. Yalnız Datça’da yaşanan bu olayın değil, ülkemizde kadına şiddete dair yaşanan ne varsa hepsinin takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

'CİNSEL ŞİDDETE UĞRAYAN KADIN ARKADAŞIMIZIN YANINDAYIZ'

Açıklamalarına “Sokaklarda korkmadan dolaşacağımız, ölmeyeceğimiz, öldürülmeyeceğimiz, elimiz yüreğimizde bugün kaç kadın öldürüldü acaba diye düşünmediğimiz, insanca yaşayacağımız o güne kadar elimiz yakanızda olacak.” sözleri ile devam eden kadınlar, son olarak davaya sahip çıkma çağrısında bulundu.

Kadınlar, “Bu dava hepimizin, tüm kadınların davası. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen zihniyet, bugün kadınların içine düştüğü durumun gerçek sorumlusudur. İşte biz de tam bu nedenle İstanbul Sözleşmesi için mücadelemizden asla vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz. Biz kadınlar diyoruz ki: Var olan yasaları uygulayın, kadını koruyun. Cinsel şiddete uğrayan kadın arkadaşımızın yanındayız ve adalet yerini bulana kadar da yanında olacağız” diye konuştu.