Cumhuriyetçiler, Biden'a yönelik azil sürecini başlatıyor

ABD'de Cumhuriyetçiler, Başkan Biden'a yönelik yürüttükleri azil sürecine gelecek hafta Temsilciler Meclisi'ndeki oylama ile resmiyet kazandıracaklarını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elinde tutan Cumhuriyetçiler, Başkan Joe Biden'a yönelik azil sürecini soruşturmaya çevirecek oylamayı önümüzdeki hafta yapacaklarını açıkladı.

Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Başkanı Mike Johnson, düzenlediği basın toplantısında Meclisin Noel tatiline girmeden önce oylamayı yapacağını ifade etti.

Oylama ile Temsilciler Meclisinde Biden'a yönelik azil soruşturması resmen başlatılabilecek.

Johnson, "Bu, Başkan Joe Biden'ın azil oylaması değil, ona yönelik azil sürecinin devamının oylanması ve anayasal bir gereklilik" değerlendirmesini yaptı.

Beyaz Saray, Biden'a yönelik Temsilciler Meclisi'nde resmi oylama yapılmadan başlatılacak bir azil soruşturmasının anayasal olmayacağını savunuyordu.

Cumhuriyetçiler, Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın yabancı ülkelerdeki iş bağlantıları ve bunların siyasi alana yansımaları üzerinden ABD Başkanı'na yönelik suçlamalar yönelmiş ve azil sürecinde bu bağlantıların kamuoyu önünde tartışılmasını talep etmişlerdi. (HABER MERKEZİ)