Cumhuriyet tarihinin en büyük maden ihalesi Cengiz ortaklığına gitti

Elazığ’da Cumhuriyet tarihinin en büyük maden rezervi ihalesi Ensar Vakfı’nın yönetiminde bulunan H.İ.B’nin şirketine gitti. Cengiz Holding Yönetim Kurulu üyesi Şeref Cengiz de şirketin ortağı.

Maden ilçesi Sağrılı Köyü'ndeki rezerv sahasının olduğu bölgede bakırın yanı sıra altın, çinko, kobalt ve birçok maden de bulunuyor.
Google Haberlere Abone ol

Ardıl Batmaz

ELAZIĞ- Elazığ’da yaklaşık bir yıldır çalışmalarını sürdüren Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, (MTA) 'Cumhuriyet tarihinin en büyük maden rezervi'ni Maden ilçesi Sağrılı Köyü Kısabekir ve Seterli mevkiilerinde buldu. Bakır maden rezervi sahasının olduğu bölgede bakırın yanı sıra altın, çinko, kobalt ve birçok maden de bulunuyor. Rezervin toplam piyasa değerinin 30 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünce (MAPEG) bu sabah gerçekleştirilen ihale, Genel Müdürlük Konferans Salonu'nda yapıldı.

İHALE, PORT MADENCİLİK TİCARET A.Ş’DE KALDI

İhaleye katılan Port Madencilik Ticaret A.Ş. ve Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş'nin teminat ve tekliflerinin kapalı zarf usulüyle komisyona sunulmasının ardından iki şirketin de aynı teklifi vermesi sonucu açık artırmaya gidildi. İhalede açık artırma yöntemiyle en yüksek teklifi 2 milyar 205 milyon lira ile Port Madencilik Ticaret A.Ş. verdi.

Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, Port Madencilik Ticaret Anonim Şirketi, 16 Nisan 2021 tarihinde H.İ.B. tarafından tescil edildi. Şirket, 23 Aralık 2021 tarihinde amaç ve konu değişikliğine gitti. İçeri değişen maddenin yeni halinde, "Şirketin işletme konusu, elektrik enerjisi üretimi için tesis kurulması, işletmeye alınması veya hazır tesis satın alınması, kiralanması, üretilen elektrik enerjisinin müşterilere satışı, her türlü petrol, gaz, doğal gaz, sıkıştırılmış doğal gaz, sıvılaştırılmış doğal gaz veya benzeri katı sıvı ya da gaz petrol ve türevlerinin ve her tür enerji, maden, kaynak ve yeraltı kaynaklarını gerekli izinleri almak şartıyla arama, çıkarma çalışmalarının yapılması, üretimi, sıkıştırılması, en geniş anlamda toptan ve/veya perakende satın alınması ve satılması, dağıtımı, kiralanması, kiraya verilmesi, çıkarılan madenleri işlenmesi, ham, cevher veya mamul madde olarak satılması, depolanması, değerlemesi, ithal ve ihraç edilmesi, madenlerin işlenmesi için tesis kurulması, makine ve gerekli ekipmanın alınması, satılması, ithal ve ihraç edilmesi, nakledilmesi, devletin her türlü maden arama ve çıkarma imtiyazları için açacağı ihalelere iştirak edilmesi, her türlü maden/kaynak sahaları ruhsatname müracaatları yapılması, devir alınması, devir edilmesidir…" ifadeleri yer aldı.

İHALEDEN 3 GÜN ÖNCE PAY DEVRİ: CENGİZ DE ARTIK ŞİRKETTE

Bugün gerçekleştirilen ihaleden üç gün önce, 18 Nisan’da Port Madencilik Ticaret A.Ş. pay devrine gitti. H.İ.B. 1 yıl süreyle yönetim kurulu başkanı seçilirken, Şeref Cengiz de 1 yıl süreyle yönetim kurulu başkan vekilliğine getirildi ve şirketin tek pay sahipliği böylece sona erdi. Şirketin yeni ortağı Şeref Cengiz de tanıdık bir isim. Cengiz Holding Yönetim Kurulu üyesi olan Şeref Cengiz, 2020 yılı Forbes listesinde Ahmet Cengiz, Mehmet Cengiz, Ekrem Cengiz’le birlikte ailenin dördüncü temsilcisi konumunda bulunuyor.

H.İ.B: KARTAL İMAM HATİP MEZUNU, ENSAR YÖNETİCİSİ

Şirketin yönetim kurulu başkanı H.İ.B, Bilal Erdoğan’ın da okulu olan Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu. Ensar Vakfı ve Türken Vakfı’nın yönetiminde de bulunan H.İ.B, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı ihaleler ve 'FETÖ' soruşturması kapsamında el konulan Sürat Kargo ve Sürat Lojistik için Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yapılan ihale ile de gündeme gelmişti.
Sürat Kargo ihalesinde en yüksek teklif 335.5 milyon TL olarak kamuoyuna duyurulmuş, ancak teklif sahibi açıklanmamıştı. Sonrasında bu firmanın 'Port Kargo' adlı şirket olduğu anlaşılmış; bu şirketin, ihaleden sadece 3 hafta önce başka bir şirketin isim ve amacı değiştirilerek ihaleye katıldığı anlaşılmıştı. Şirketin tek ortağı ise H.İ.B’ydi.

H.İ.B, İBB’nin otobüs hatlarındaki 5 bin durağın "modernize edilmesi ve içindeki reklam alanlarının intifa (yararlanma) hakkının verilmesi" amacıyla 18 Nisan 2018 tarihinde 20 yıl süreyle çıktığı ihalenin ardından da ismini duyurmuştu. İhaleyi, İBB iştiraki Medya A.Ş. 21 milyon lira artı KDV bedelle alarak 9 Mayıs 2018 tarihinde sözleşme imzaladı. Medya A.Ş. aldığı işi H.İ.B'nin şirketi olan Panout Reklam A.Ş'ye brüt satışların yüzde 22.5’i artı KDV bedelle devretti. İBB yönetiminin 2019 Yerel Seçimleri'nde değişmesinin ardından şirket hakkında, 1066 adet akıllı durağı hiç yapmadığı gerekçesiyle 14 milyon liralık icra işlemi başlatıldı.

İHALEDEN ÖNCE NE OLMUŞTU?

İhalenin şartnamesinde düzenlemeler yapılması gerektiğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, "Buranın birilerine peşkeş çekilmesinin önüne geçilmelidir" derken, Doğru Parti Enerji ve Madenlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cezmi Orkun da hazırlanan ihale şartnamesinin "Cengiz Holding’i gösterdiğini" belirtiyordu.

Maden ihalesi katılım koşullarının "Cengiz Holding’i öne çıkartacak biçimde" oluşturulduğunun iddia edilmesinin ardından kentteki siyasiler ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından oluşturulan Elazığ Girişim Grubu ihaleye itiraz ederek koşullarının "nesnel" ve "tarafsız" olarak yeniden belirlenmesini istedi. İtirazların etkili olmasının ardından ihale 1 Mart’tan 4 Nisan’a ertelendi. Girişim Grubu’nun ihaledeki eksiklerin giderilmesi ve şartnameye eklemeler yapılmasıyla ilgili mahkeme sürecini başlatması sonucunda 4 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek olan ihale, Ankara’daki mahkemenin karar vermesi neticesinde bu sefer de 21 Nisan’a ertelendi. Mahkeme kararında, "4 Nisan tarihinde yapılacak ihale, evraklarda ve şartnamede yapılacak değişiklik ve ilaveler kapsamında ileri bir tarihe ertelenmiştir" ifadeleri yer alsa da şartnamede herhangi bir değişiklik yapılmadı.