Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya istifa etti: Alev Coşkun 'sendikayı bırakın' dedi

Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun'un toplu sözleşme öncesi editörlerin sendikadan istifa etmesini istediğini belirterek istİfa etti.

Aykut Küçükkaya.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya Twitter hesabından görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Küçükkaya, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun’un kendisine Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile başlayacak toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde ‘sendika üyesi gazetecileri istifa etmeye zorlaması’ yönünde istekte bulunduğunu söyledi. Küçükkaya, “Gelinen noktada ‘ya çalışma arkadaşların istifa edecekler ya da sen genel yayın yönetmenliğini bırakacaksın’ çizgisine geldi“ ifadelerini kullandı.

Aykut Küçükkaya, “Cumhuriyet Gazetesi’nin savunduğu ilkelere yakışmayan, emek ve sendika karşıtı tavır nedeniyle tercihimi yazı işleri ekibimden, Cumhuriyet’e büyük emek veren tüm çalışma arkadaşlarımdan ve gazetem Cumhuriyet’le özdeşleşmiş sendikadan yana alıyorum“ diyerek istifa ettiğini duyurdu.

TGS Başkanı Gökhan Durmuş, Gazete Duvar'a yaptığı açıklamada Cumhuriyet Gazetesi'ndeki üyeleri ile görüştüklerini ve konuyla ilgili bir açıklama yapacaklarını söyledi.

Aykut Küçükkaya’nın Cumhuriyet Gazetesi'nin Twitter hesabından da paylaşılan açıklaması şöyle: