Cumhurbaşkanlığı Personel Müdürü Yener, Sayıştay Başkanı seçildi

TBMM Genel Kurulu'nda yapılan seçimde Sayıştay Başkanlığı'na, Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener seçildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - TBMM Genel Kurulu'nda Sayıştay başkanlığı seçimi yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener Sayıştay'ın yeni Başkanı seçildi.

Genel Kurul'da gizli oyla yapılan seçimde, Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener ile Sayıştay 6. Daire üyesi Mehmet Aksoy yarıştı.

Yener, 255 oyla Sayıştay Başkanlığına seçilirken, Aksoy 4 oy aldı. Seçimde 1 boş oy çıkarken, 10 oy da geçersiz sayıldı.

CHP OY KULLANMADI: SAYIŞTAY’A KAYYUM ATANIRKEN BİZ YOKUZ

Seçimden önce konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Sayıştay’ın TBMM adına denetim yaptığını hatırlattı, kuruma hiç Sayıştay geçmişi olmayan Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener’in seçilecek olmasını eleştirdi.

Özel, “Hiç Sayıştay geçmişi yok, kurumun kültüründen gelmiyor, kurumun geleneklerini bilmiyor, Sayıştay mantığıyla yetişmiş, yetiştirilmiş birisi değil ama deyim yerindeyse saray tarafından bugün Sayıştay’a kayyum atanıyor. Sayıştay’ın kapısından girmemiş birisini Sayıştay’a etkin denetim yapmamak üzere kayyum olarak atıyorlar. Biz bu kayyum atamasına, oraya girip çıkarak alet olmayacağız, meşruiyet kazandırmayacağız” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, “Sayıştay Başkanı seçilme yeterliliği var mı, yok mu, hukuk ne emrediyor; biz buna bakarız” diyerek Özel’in sözlerine tepki gösterdi.

Konuşmaların ardından seçime geçildi. CHP oylamanın sayım ve dökümü için görevlendirilen Tasnif Komisyonu’na da “Biz bu seçimin hiçbir yerinde yokuz, kayyum atıyorsunuz. Sayıştay’a kayyum atanırken biz yokuz arkadaşlar” diyerek üye vermedi.

METİN YENER KİMDİR? 

Yener, 1972 yılında Ankara'da doğdu. Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü mezunu olan Yener, Gazi Üniversitesi'nde İktisat Politikası, Indiana Üniversitesinde Kamu Yönetimi alanlarında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yener, 2012 yılında Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdür Yardımcılığına, 2014'de ise Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğüne atandı. 2018 yılından bugüne Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü görevini sürdüren Yener, evli ve iki çocuk sahibi.