Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri verildi

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreni Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşti. Edebiyat Ödülü İbrahim Tenekeci'ye, Kültür Sanat Vefa Ödülü Necmeddin Okyay'a, Müzik Ödülü, Özdemir Erdoğan'a, Kültür Tarihi Ödülü Sadettin Ökten'e verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'ne katıldı. Erdoğan, Külliye'deki törende önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, sanat ve kültür alanında Türkiye'nin hedeflerini aktardı, ödüllerin sahiplerini açıkladı. Edebiyat Ödülü İbrahim Tenekeci'ye, Kültür Sanat Vefa Ödülü Necmeddin Okyay'a, Müzik Ödülü, Özdemir Erdoğan'a, Kültür Tarihi Ödülü Sadettin Ökten'e verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Ülkemizin ilim sanat hayatına yön veren siz kıymetli dostlarımla buluşmanın bahtiyarlığı içindeyim.

Bugün gönlüne yansıyan ilhamları bizlerle cömertçe paylaşan sanatçılarımız için bir aradayız. Uzun tarih sayfalarında bazen renklerle, desenlerle, taşlarla, seslerle medeniyetler inşa ediyor, çağları çağlara bağlıyorlardı.

'EVRENSEL OLANI KUCAKLAYAN BİR ANLAYIŞLA HAREKET ETMELİYİZ'

Şu bereketli Anadolu sanat üretimi için büyük bir klasör gibidir. Göbeklitepe'den, Eti'den, Roma'dan, Osmanlı'dan bugüne katman katman kültür, yığın yığın sanat barındıran zamanın ruhu bu topraklarda yaşamaktadır. Bugün dünya müzelerini dolduran tarih hırsızlığı olan eserlerimize bir bakın. Evrensel olanı kucaklayan bir anlayışla hareket etmeliyiz.

Sanat teorilerinin çöktüğü, sanat ortamının değişime uğradığı bir çağda yaşıyoruz. Ülkemiz, dünyaya yalnızca yeni eserler sunmakla kalmayacak, geleceğin sanat mefhumlarının payandalarını da temellendirecektir. Beklediğimiz o sanatçı vaktini ve enerjisini dünyanın iyiliği adına ürettiği eserleri ile gösterecek, dünyadaki akranlarını geride bırakacaktır. Beklediğimiz o sanatçı, slogan atarak kendini göstermeye çalışmayacak, başarıları ile dünyanın en muhteşem salonlarında ayakta alkışlanacak. Beklediğimiz o sanatçı, marifetini sosyal medya hesabından savurduğu siyasi polemiklerle değil, kanatlanıp uçurduğu kanadıyla gösterecektir.

'SANATÇILAR, BU MİLLER SİZİ BEKLİYOR'

Her neredeyseniz, siz ey gönül eri sanatçıları, bilin ki bu millet estetik manada küllerinden dirilmek, yitik hazinesine yeniden kavuşmak için sizi bekliyor.

Her yıl bu anlayışla ödül verilecek isimleri belirliyoruz. Eğer bu topraklarda doğu-batı sentezi mümkünse bunu kişiliğinde gerçekleştirebilen insanlardan biri Saadettin Ökten'dir. Derslerinde olsun, dost meclislerinde olsun onun dilinden bizim şiirimizi dinleyenler medeniyetimizin inceliklerini daha yakından tanıma fırsatı bulmuştur.

Özdemir Erdoğan ilhamını kendi birikimimizden alarak yarım asrı aşkın zamandır müzik icra eden bir müzisyendir. Toplumun bütün kesimlerine aynı heyecanı aktarmaya çalışmıştır.

İsmail Kara, İslami ilimlerde özgün çalışmalarıyla adından söz ettiren bir hocamızdır.

Bu yıl da değerli jürimizle hareket ettik. Özdemir Erdoğan'a müzik alanındaki ödülümüzü takdim edeceğiz. Sinema alanındaki ödülümüzü Derviş Zaim'e takdim edeceğiz. İbrahim Tenekeci kardeşimize edebiyat ödülümüzü takdim edeceğiz.

Bu yılki vefa ödülümüzü merhum Necmeddin Okyay adına vereceğiz. Ödül takdim edeceğimiz sanat insanlarımızı tekrar cani gönülden tebrik ediyorum." (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)