Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: 2023 yılı bütçesi, Kızılelma'nın bütçesidir

Meclis'te 2023 yılı bütçesini sunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Milli muharip uçağın, Kızılelma'nın, yeni tip denizaltılarımızın bütçesidir" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - TBMM Genel Kurulu’nda, 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerindeki görüşmelere başlandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2023 yılı bütçesini sunumunu yapıyor.

2023 yılı bütçesinin 85 milyonun bütçesi olduğunu söyleyen Oktay, "Bütçemiz, tüm dünyanın gıpta ile izlediği, uğruna marşlar bestelenen milli savunma sanayi ürünlerimizin; Milli Muharip Uçağın, Kızılelma'nın, yeni tip denizaltılarımız Hızır Reis ile Selman Reis’in bütçesidir" diye konuştu.

Oktay'ın, konuşmasından önemli başlıklar şöyle:

"İçeriden ve dışarıdan maruz kaldığımız engeller, işimizi zorlaştırmış olsa da hedeflere ulaşma irademizi asla yok edemedi. Tam tersine önümüze çıkarılan her bir engelle, üstesinden geldiğimiz her badireyle kararlılığımız daha da kuvvetlendi. Ülkemizi Türkiye Yüzyılına hazırlarken bugüne kadar yaptıklarımızın üzerine koyarak hedeflerimizi aşmakta kararlıyız. Türkiye için yine büyük düşünüyor, bir kez daha devrim niteliğinde adımlar atacak olmanın heyecanını taşıyoruz.

Bütçe teklifimiz, milletimizin ihtiyaçlarına odaklanan bir bütçe olarak, adil ve sosyal bir anlayışa sahiptir.

Bütçemiz kalem kalem işçisinden işverenine, çiftçiden esnafa emekliye, öğretmenlerimizden emniyet güçlerimize, KOBİ'lerimizden sanatçılarımıza; genci, yaşlısı dezavantajlı tüm bireyleriyle 85 milyonun bütçesidir.

Tüm dünyanın gıpta ile izlediği, uğruna marşlar bestelenen milli savunma sanayi ürünlerimizin; Milli Muharip Uçağın, Kızılelma'nın, yeni tip denizaltılarımız Hızır Reis ile Selman Reis’in, uzun menzilli hava savunma sistemimiz SİPER’in Türkiye’nin ilk çıkarma gemisi TCG ANADOLU’nun, TÜRKSAT 6A’nın bütçesidir.

Finansal koşullardaki sıkılaşma, Rusya-Ukrayna savaşı, tedarik sorunları ve jeopolitik gerilimler küresel büyümeye ilişkin tahminleri aşağıya çekmiş, başta gelişmiş ekonomiler olmak üzere resesyon endişelerini tetiklemiştir.

AVRUPA’NIN ENERJİ SORUNU KÜRESEL RİSKLERİN BAŞINDA GELİYOR: Önümüzdeki dönemde, küresel risklerin başında Avrupa’nın enerji sorunu yer almaktadır. İçinde bulunduğumuz kış mevsiminde Avrupa’nın enerji açığının, küresel büyüme açısından endişe kaynağı olmaya devam edeceği anlaşılmaktadır. Bu durum gelişmiş ekonomilerde hane halklarının ve şirketlerin enerji giderlerinin bir süre daha yüksek seyretmesini beraberinde getirebilecektir.

ENERJİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ OLMASAYDI CARİ İŞLEMLER DENGEMİZ FAZLA VERECEKTİ: 2022 yılında da enerji ithalat birim değerleri tarihsel ortalamaları düzeyinde devam ediyor olsaydı, 2022 yılı Ocak-Eylül döneminde 73,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen enerji ithalat tutarı yarıdan fazla azalarak 31,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşecekti. Diğer bir deyişle, küresel jeopolitik gerilimlerin fiyatlar üzerinden dış ticaret ve cari dengemize yılın ilk dokuz ayında yaklaşık 41,2 milyar dolarlık olumsuz bir yansıması olmuştur. Sonuç itibarıyla küresel enerji fiyatlarındaki bu olumsuz yansıma olmasaydı cari işlemler dengemiz fazla verecekti.

DÖNEM SONUNDA ENFLASYON ORANI TEK HANELERE DÜŞÜRÜLECEK: Liralaşma stratejisi çerçevesinde hanehalkı ve firma bilançolarında Türk Lirası payının artarak para ikamesinin ortadan kalkması, fiyatlama davranışlarının normalleşmesi ve güçlü kurumsal yapıyla birlikte enflasyon beklentileri iyileşecek, dönem sonunda enflasyon oranı tek hanelere düşürülecektir.

MAZOT DESTEĞİNİ YÜZDE 282, GÜBRE DESTEĞİNİ YÜZDE 140 ARTIRIYORUZ: yılı bütçesinde 2022 yılı bütçesine göre mazot desteğini yüzde 282, gübre desteğini yüzde 140 oranında artırıyoruz. Bu çerçevede mazot desteği için 12 milyar lira ve gübre desteği için 4,9 milyar lira olmak üzere toplam 16,9 milyar lira ödenek öngörüyoruz." (HABER MERKEZİ)