Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabinede görev yapacak isimleri açıkladı. MİT Başkanı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanı; Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Milli Savunma Bakanı oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 28 Mayıs'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de mazbatasını alıp yemin ettikten sonra görevine başladı.

TBMM'de yemin ettikten sonra Beştepe'ye giden Erdoğan için göreve başlama töreni düzenlendi. Daha sonra törene katılan yabancı konuklar onuruna Çankaya Köşkü'nde yemek verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemeğin ardından yeni kabineyi açıklamak üzere kameraların karşısına geçti. Erdoğan, "Türkiye bugün dünden daha güçlüdür, demokrasimiz daha kuvvetlidir. Yarınlarımız daha aydınlıktır" dedi.

Tüm seçmenlere teşekkür eden Erdoğan, "Şahsımı bir kez daha Cumhurbaşkanlığına layık gören vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Cumhur İttifakımızdaki ortaklarımıza destekleri için teşekkür ediyorum. 14 gün arayla iki kez milletimizden onay almanın bahtiyarlığını yaşıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ndeki ilk kabine olan eski kabinedeki bakanlar teşekkür eden Erdoğan'ın açıkladığı yeni kabinede şöyle:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Cevdet Yılmaz

Adalet Bakanı: Yılmaz Tunç 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı: Mahinur Özdemir Göktaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Vedat Işıkhan

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı: Mehmet Özhaseki

Dışişleri Bakanı: Hakan Fidan

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Alparslan Bayraktar

Gençlik ve Spor Bakanı: Osman Aşkın Bak

Hazine ve Maliye Bakanı: Mehmet Şimşek

İçişleri Bakanı: Ali Yerlikaya

Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Nuri Ersoy

Milli Eğitim Bakanı: Yusuf Tekin

Milli Savunma Bakanı: Yaşar Güler

Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca

Sanayii ve Teknoloji Bakanı: Mehmet Fatih Kacır

Tarım ve Orman Bakanı: İbrahim Yumaklı

Ticaret Bakanı: Ömer Bolat

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Abdülkadir Uraloğlu

Bakanları açıkladıktan sonra konuşan Erdoğan, "Değerli dostlar, işte bu yeni isimlerden oluşan kabinemiz, ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Rabbim bizi milletimize karşı mahcup etmesin. Yeni kabine üyelerimizin yer birine başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)