Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye 2023'te yeniden şahlanışa geçecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin 2023'te yeniden şahlanışa geçeceğini savunarak, "Bugün, büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası yolundaki en önemli durağımız 2023'ün eşiğindeyiz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen "6. Anadolu Medya Ödülleri" programında açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan açıklamasında, "Verdiğimiz büyük ve güçlü Türkiye mücadelesinde hep yanımızda olan Anadolu medyasının desteğini girdiğimiz bu son süreçte daha güçlü şekilde göreceğimize inanıyorum. Unutmayınız, bu mesele ne Tayyip Erdoğan'ın kişisel meselesidir ne parti meselesidir ne başka bir kısır hesap meselesidir. 2023 Türkiye ve Türk milletinin yeniden şahlanışının sembolüdür. 2071 Anadolu'nun ebedi vatanımız olduğunu bir kez daha ilan ettiğimiz olarak ortaya koyduğumuz yıl olacaktır" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

TEBRİK EDİYORUM: "Anadolu Yayıncılar Derneği'miz tarafından düzenlenen medya ödüllerinin 6’ncısını takdim edeceğimiz kurumlarımızı ve arkadaşlarımızı şimdiden tebrik ediyorum. Bünyesinde 320 mahalli ve bölgesel radyoyu, televizyonu, gazeteyi, dergiyi bir arada özellikle buluşturan Anadolu Yayıncılar Derneği’mizin yürüttüğü faaliyetleri takdirle izliyoruz. Derneğimizin, mahalli basınımızın sesi olmanın yanında milli meselelerde ortaya koyduğu onurlu tavrın Türk medyasının gerçek duruşunu yansıttığına inanıyorum.

VEFA VE KADİRŞİNASLIK ÖRNEĞİ: Medya özel ödülleri kapsamında merhum Ahmet Kekeç, merhum Ferhat Koç, İbrahim Toru, Markar Esayan gibi son yıllarda kaybettiğimiz değerlerimizin isimlerinin yaşatılıyor olması da önemli bir vefa ve kadirşinaslık örneğidir. Bu vesileyle görevleri başında hayatını kaybedenler başta olmak üzere ahirete irtihal eden tüm medya mensuplarımızı rahmetle yad ediyorum. Özgür, sorumlu ve milli basın milletimizin aydınlık yarınlara ulaşma mücadelesinin en önemli destekçilerinden biridir.

YERİ DOLDURULAMAYACAK BİR GÖREV İFA EDİYOR: Siyasi hayatımız boyunca hep yakın mesai içinde olduğumuz basınımızla inşallah daha nice yolları birlikte yürüyecek, daha nice güzel haberler paylaşacağız. Anadolu basını, demokrasinin beslenmesi ve sağlıklı işlenmesi bakımından hayati öneme sahiptir. Hem halkımızın vaktinde ve doğru bilgilenmesi hem de idarecilerin halkın gündemini sağlık takip edebilmesi bakımından medyamız yeri doldurulamayacak bir görev ifa ediyor. Doğru ve hakikatli bir kanaatin beslediği demokrasi kültürü, milli iradenin üstünlüğünü güçlü bir şekilde korunmasının da temel şartıdır. Genel olarak basın, özellikle de Anadolu basını, işte bu yönüyle de mutlaka desteklenmesi ve teşvik edilmesi gereken bir vazife görüyor.

MİLLETİ AŞAĞILAYAN MANKURTLAR DEĞİL: Medyamızın yüz akları, tüm değerleri, tarihi, kültürüyle milleti aşağılayan mankurtlar değil, bu millete hizmet etmeyi en büyük şeref kabul edenlerdir.

HAFIZAMIZIN KARA KAPLI DEFTERİNE MİMLENEREK İŞLENDİ: Tartışmanın bir tarafında icraatlarının eleştirilmesinden hoşlanmayan yönetimler, diğer tarafında ise maşeri vicdan yerine belli çıkar çevrelerinin aparatı olmakla itham edilen basın vardır. Nitekim basın tarihiyle ilgili çalışmalara baktığımızda Avrupa ve Amerika'daki basının ortaya çıkış ve gelişme süreciyle bizdeki serencamı arasındaki keskin fark açıkça görülmektedir. Bununla birlikte Çanakkale Savaş, İstiklal Harbi, Kıbrıs Çıkarması, terörle mücadele, 15 Temmuz gibi kritik dönemlerde basının önemli bir kısmının sergilediği onurlu yaklaşım tarihimize şanlı, şerefle kaydedilmiştir. Aynı şekilde, 27 Mayıs, Yassıada yargılamaları, muhtıralar, 12 Eylül, 28 Şubat gibi dönemlerde, ülkesinin ve milletinin değil de darbecinin yanında saf tutanlar da milli hafızamızın kara kaplı defterine mimlenerek işlenmiştir.

MİLLETİMİZ GAZETECİ SIFATLI HAYSİYET CELLATLARINI UNUTMADI: Milletimiz, bilhassa 1960’tan beri darbecilere ve onların yaptığı insanlık dışı işlere kılıf bulmaya çalışan gazeteci sıfatlı haysiyet cellatlarını unutmadı, unutmayacak. Ülkesi, halkı ve mesleğinin itibarı için, özgürlüğü ve canı dahil her türlü riski göze alarak mücadele eden gazetecileri de bu millet asla unutmadı, unutmayacak. Bugün burada, işte bu meslek mensuplarıyla bir arada olmaktan memnuniyet duyuyorum. Türkiye'nin son 2 asrı sadece basın değil, her alanda arayışlarla, keskin yol ayrımlarıyla geçmiştir. Batının sömürgecilik ve sanayileşmeyle yoluyla oluşturduğu maddi üstünlük karşısında elimizdeki son vatan toprağı Anadolu’nun dahi tehlikeye girdiği dönemler yaşadık. Bizi bin yıllık vatanımızdan kazıyıp atmak için ardı ardına maruz kaldığımız saldırıları, canımızı dişimize takarak verdiğimiz mücadelelerle durduk yerde asla rahat bırakılmadık. Topraklarımıza sahip olmayanlar ruhumuzu işgal etmek, bizi biz yapan her şeyi elimizden almak için dışarıdan ve içeriden nice yolları, yöntemlere başvurdular. Tek parti faşizmi, darbeler, vesayet, siyasi, sosyal ve ekonomik krizler bu zorlu mücadelenin farklı dönemlerdeki tezahürleridir.

TUZAKLARIN TAMAMINI BOZDUK: Ekonomisi birkaç milyar dolarlık spekülasyonlarla yerle yeksan olan, siyaseti birkaç ihtiraslı aktörle kaosa sürüklenebilen, güvenliği 3-5 teröristle tehlikeye düşürülebilen, sanayisi dışa bağımlı, ticareti hacimsiz, turizmi kısır, toplumsal fay hatları faal, velhasıl her tarafı lime lime dökülen bir Türkiye özlemiyle yanıp tutuşanlar elbette hâlâ mevcut. Bu hevesle son 7-8 yıldır buldukları her araca, fırsata sarıldılar. Ama milletimizin yardımıyla bu tuzakların tamamını bozduk.

TAKTİKLERİ BİR BİR İFŞA ETTİK: Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş gibi önemi ve anlamı ileride çok daha iyi anlaşılacak olan tarihi bir yönetim reformunu hayata geçirdik. İki asırdır, defalarca sergilenen oyunların artık işe yaramadığı bu Türkiye gerçeğini kabullenmek istemeyenlerin kimi zaman açık, kimi zaman gizlice sergiledikleri taktikleri bir bir ifşa ettik. Demokrasinin, hukuk devletinin, özgürlüklerin kurallarını kendi çıkarları doğrultusunda eğip bükenlerin, buram buram riyakarlık kokan sözleri ve tavırları artık işe yaramıyor.

BU MESELE NE TAYYİP ERDOĞAN'IN KİŞİSEL MESELESİ NE PARTİ: Verdiğimiz büyük ve güçlü Türkiye mücadelesinde hep yanımızda olan Anadolu medyasının desteğini girdiğimiz bu son süreçte daha güçlü şekilde göreceğimize inanıyorum. Unutmayınız, bu mesele ne Tayyip Erdoğan'ın kişisel meselesidir ne parti meselesidir ne başka bir kısır hesap meselesidir. 2023 Türkiye ve Türk milletinin yeniden şahlanışının sembolüdür. 2071 Anadolu'nun ebedi vatanımız olduğunu bir kez daha ilan ettiğimiz olarak ortaya koyduğumuz yıl olacaktır. 2053 sahip olduğumuz tarihe sıkı sıkı sahip çıkmamızın göstergesidir.

TABLOYU TERSİNE ÇEVİRMESİNE RIZA GÖSTEREMEYİZ: Gençlerimizin heyecanı, kabiliyeti, azmi, gayreti gözlerinden okunuyor. Sahip olduğumuz altyapı üzerinde ihtiyacımız olan asıl büyük sıçramayı yapabileceğimiz bir döneme girdik. Gençlerimizle Kahramanmaraş’ta yaptığımız sohbette bunu gördüm. Ve onların gözünde bu ışıltıyı gördüm. Bu imkanı en iyi şekilde değerlendirebilmek için istikrar ve güven ikliminde taviz vermemiz gerekiyor. İnşallah Mersin’de cuma günü gençlerimiz yine beraber olacağız. Milletimiz için hiçbir hayalleri, ülkemiz için hiçbir projeleri, devletimiz için hiçbir programları olmayanların kendi ideolojik saplantıları ve kişisel hırsları uğruna bu güzel tabloyu tersine çevirmesine rıza gösteremeyiz.

NÜKLEER SANTRALİ ZİYARET EDECEĞİZ: İnşallah cuma günü nükleer santralimizi yerinde gidip ziyaret edeceğiz, geldiği safhayı göreceğiz ve 2023'e inşallah nükleer santralin ülkemize kazandırıldığını da göreceğiz. Medya kuruluşlarımıza ve mensuplarımıza bu tarihi süreçte çok önemli görevler düşüyor."

İLETİŞİM ÖDÜLÜ ALTUN'A

Bu arada Yılın İletişim Ödülü, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'a verildi.

Ödül alan isimler ve kuruluşlar şöyle:

- Yılın Ankara temsilcisi – Zafer Şahin- KANAL D

- Yılın köşe yazarı- Abdulkadir Selvi- Hürriyet gazetesi

- Yılın en iyi kitabı – Hilal Kaplan – Ailenin Adı Yok

- Yılın muhabiri- Lamia Ayhan- A Haber

 - Yılın gazetesi- Türkgün – Mehmet Müftüoğlu

 - Yılın tv yöneticisi- DR. Zahid Akman – KANAL 7

- Yılın gazetecisi- Batuhan Yaşar – İhlas Medya

- Yılın haber ajansı- Anadolu Ajansı 

- Yılın internet gazetesi - Süper Haber TV

- Yılın televizyon programı - mesut yar- Star TV

- Ahmet Kekeç özel ödülü - Hakan Kekeç

- Ferhat Koç özel ödülü - Milli Gazete İbrahim Toru

- Yılın yerel internet sitesi- Kon Haber – Yaşar Toy

- Yılın yerel internet televizyonu- Mardin Life – Mardin – Kadir Üründü

- Yılın tv yorumcusu- Emin Pazarcı - Akşam Gazetesi

- Yılın araştırmacı gazetecisi- Murat Alan- Yeni Akit Gazetesi

- Yılın haber araştırma ekibi - Kenan Kıran- Abdurrahman Şimşek Sabah gazetesi

- Yılın internet sitesi genel yayın yönetmeni- Ersin Çelik/ Yeni Şafak

- Yılın yerel gazetesi vitrin haber- Sinop- Serhat Özşahin

- Markar Eseyan özel ödülü- Nergiz Erdik

- Yılın dizisi- Büyük Selçuklu Uyanış- Trt1

- Yılın televizyon kanalı- Trt 2 belgesel- Mehmet Zahit Sobacı- Trt Genel Müdürü

- Yılın dijital medyası- Gzt – Doğukan Gezer

- Bayraktar iha- Özdemir Bayraktar- milli sanayiye katkılarından dolayı

(HABER MERKEZİ)