Cumhur İttifakı'nda Bekir Yıldız çatlağı: Amacın ne?

Devlet Bahçeli’yi eleştiren AK Partili Bekir Yıldız'a MHP'den tepki geldi. "Amacı, Cumhur’u hedef almak mı? Gizliden Millet İttifakı’na çanak tutuyor, göz kırpıyor" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde (ABB) geçtiğimiz gün yapılan meclis toplantısında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarını eleştiren AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Yıldız’a MHP’den tepki geldi. Bekir Yıldız, Devlet Bahçeli’nin muhalefeti hedef alan “6-9 açıklamasına” atfen, “Doğru olan budur hak olan budur altıyı ters çevirip dokuz, dokuzu ters çevirip altı göstermenin anlamı yoktur. Anlamı vardır yanıltmadır, algıyla oynamadır. Artık bu millet algıda seçici olmaya başlamıştır” ifadelerini kullanmıştı. Yıldız’ın bu sözleri sonrasında MHP’liler salonu terk etmişti.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun aktardığına göre, Bahçeli’nin, altı siyasi partinin genel başkanının imzaladığı Bilkent Deklarasyonu’na ilişkin “Biz altıya bakınca gördüğümüz altı oktur. Yuvarlak masa çerçevesinde kurulan tuzaktır, tertiptir, tezgâhtır, karamsarlıktır, kumpastır” açıklamasında bulunduğunu belirten MHP kanadından, “Bahçeli’nin bu açıklamasına sadece Millet İttifakı cephesinden tepki geldiğine” işaret edildi.

'AK PARTİ'YE DE ZARAR VERİYOR'

“Bahçeli’nin bu sözleri genel siyasette muhalefetin yaptıklarına yönelik bir eleştiri anlamı taşımaktadır. Peki, Bekir Yıldız’ın bu açıklamayı yapmasındaki amaç nedir? Bir belediye meclisi toplantısında, gündem dışı söz alarak, genel siyasete ilişkin yapılan bir değerlendirmeyi, yerel siyasete taşımanın amacı olsa olsa Millet İttifakı’na çanak tutmaktır” değerlendirmesi yapılırken, Yıldız’ın bu sözlerle “gizliden Millet İttifakı’na göz kırptığına” da işaret ediliyor. “AK Parti içinde Cumhur İttifakı’nı hedef alan Yıldız gibi kişilerin, AK Parti’ye de zarar verdiğine” dikkat çekilirken “Yıldız’ın bu sözlerinin altında Cumhur’u hedef almasının yattığı" da konuşulanlar arasında yer alıyor. Öte yandan bu durum, AK Parti’nin 'MHP ile yaptığı ittifaktan duyduğu rahatsızlığın dışavurumu' olarak da görülüyor.

'CUMHUR İTTİFAKI YOLUNA DEVAM EDECEK'

"Cumhur İttifakı, yoluna devam edecek. Her ne kadar rahatsız olanlar bulunsa da...” yorumu yapılırken, Yıldız’ın sözlerinin “AK Parti kanadında da rahatsızlık uyandırdığı", AK Partili kaynakların ise “Yıldız’ın, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin açıklamalarını doğrudan hedef alır şekilde açıklama yapmasının kabul edilemez olduğu” belirtilirken, Yıldız’ın daha sonra “yine belediye meclisinde ‘sözlerinin yanlış anlaşıldığı’ gerekçesiyle özür dilediği” de ifade ediliyor. 

BEKİR YILDIZ KİMDİR?

27 Mart 1994 yılındaki yerel seçimlerde Refah Partisi’nden Sincan Belediye Başkanı seçilen Yıldız, 31 Aralık 1996 tarihinde Sincan’da, “Kudüs Gecesi” düzenlemişti. Yıldız, 28 Şubat sürecinde görevinden alınarak yargılandı ve 2 yıl 5 ay hapse mahkûm oldu. 30 Mart 2014 seçimlerinde AK Parti’den Sincan Belediye Meclisi üyesi seçilen Yıldız, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde AK Parti Grup Başkanvekilliği görevini üstleniyor. (HABER MERKEZİ)