Cumhur İttifakı'nda Bekir Bozdağ merakı: 'Kürdüm diyebilir' diyen Bahçeli ne yapacak?

Adalet Bakanlığı görevine üçüncü kez Bekir Bozdağ'ın getirilmesi akıllara 'Andımız' tartışması sırasında yaşanan polemiği getirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanlığı görevine getirilmesinin ardından 'Andımız' nedeniyle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaşadığı polemik yeniden gündeme geldi.
Danıştay’ın 2018 yılında okullarda 'Andımız’ okunması uygulamasını kaldırılmasına ilişkin yönetmeliği iptal eden kararı sonrasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Bozdağ arasında tartışma çıkmıştı.

Bozdağ o dönem Danıştay kararını, "Türkiye, hukuk devletidir. ’İdarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolu açıktır. Yargı yetkisi, idari eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunun denetimi ile sınırlı olup, hiçbir surette yerindelik denetimi şeklinde kullanılamaz. Yürütme görevinin kanunlarda gösterilen şekil ve esaslara uygun olarak yerine getirilmesini kısıtlayacak, idari eylem ve işlem niteliğinde veya takdir yetkisini kaldıracak biçimde yargı kararı verilemez. Öğrenci andı kararı ile Danıştay 8. Dairesi; hukuka uygunluk denetiminin sınırlarını aşmış, kendisini yürütmenin yerine koymuş, yürütmenin takdir hakkını yok saymış dahası yürütmenin takdir yetkisini bizzat kullanmıştır. Kısaca; anayasa ve yasayı alenen çiğnemiştir" diye eleştirmişti.

Devlet Bahçeli ise Danıştay’ın verdiği kararı desteklerken, “Andımızdan rahatsız olmaya, Andımızı hırpalamaya ve yaftalamaya hiç kimsenin hakkı yoktur” ifadelerini kullanmıştı. Bahçeli açıklamasında, Danıştay'ın kararını eleştiren AK Parti milletvekili Bekir Bozdağ ve AK Parti'ye yakın Eğitim Bir-Sen'i eleştirmişti. 

'KÜRDİSTAN İÇİN ÇALIŞIRIM DİYEN VARSA...'

"Sayın Bekir Bozdağ Danıştay kararına çok bozulmuş, anayasa ve yasanın alenen çiğnendiğini söylemiş. İşine geldi mi yargıya saygıyı bekleyen, işine gelmedi mi yasa çiğnendi diyen Sayın Bozdağ ve onun gibi düşünenlerin hâlâ çözülme süreci üslubuna müracaatları talihsizliktir" diyen Bahçeli, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Sayın Bozdağ Kürdüm, özgürüm diyebilir. Dilini tutan yoktur. Sus otur yerine diyen de yoktur. Buyursun, mizaç ve meşrebine müzahir değerlendirmesini yapsın. Türk milleti kendisini en güzel ve yüksek mevkilere taşımıştır. Ama kendisi Türk milletini düşürmeyi aklından geçirmesin. PKK’lıyım, bölücüyüm, Kürdistan için çalışırım diyen varsa cezası bellidir, sonuçlarına katlanacaktır. Uyarıyorum, Sayın Bozdağ buna çok dikkat etsin. 81 ilde basın açıklaması yapan malum bir sendikanın başkanı da durum muhasebesi ve özeleştiriyi yapacak milliliği göstersin. Papaz kuş gibi uçar gider yargı kararı denilir. Andımızla ilgili yine yargı karar verir, ne var ki karşı çıkılır. Bunun neresi adil, neresi ahlakidir? Andımız milli kimliğimizin alameti farikalarından birisidir. Sevmeyen varsa sussun, okumayacak varsa kendi işine baksın."

ERDOĞAN, 'FEDA ETMEM' DEMİŞTİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Devlet Bahçeli'nin sözlerine karşılık grup toplantısında yaptığı konuşmada Bekir Bozdağ'a sahip çıkmıştı. Erdoğan, Bekir Bozdağ için, "Ben ayrımcı değilim diyeceksin, yıllarca bakanlık yapmış arkadaşımıza bir taraftan hakaret bir taraftan tehdit savuracaksın. Benim bakanımın arkasında bizler varız. Doğrusu bakanımıza yönelik bu tehdidi ve hakareti gerçekten bir genel başkana yakıştıramadım. Bu çok üzücüydü. Yol arkadaşımı feda edemem. Benim arkadaşımın yakından uzaktan ırkçılıkla alakası yok. Kökeni Kürt olabilir, bu millete hizmet etme aşkını yaşamış bir arkadaşımızdır. Neden hedef saptırıyorsunuz. Bu bakanımızın şehrine ve ülkesine büyük hizmetler yaptığına şahidiz. Hiçbir arkadaşımızın tehdit edilmesine göz yumamayız. Bizim Türklükle bir sıkıntımız yok"

Erdoğan 2017 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Doğu ve Güneydoğu Öğrencileri Yaz Etkinliği kapanış programında yaptığı konuşmada da, Bozdağ'ı, "Devlet ve parti yönetimimizde de Kürt kardeşlerim var. Az önce konuşan Bekir Bey (Bozdağ), hükümet sözcüsü, Kürt'tür. Yozgatlı diye değil sanmayın Kürt'tür. Mehmet Şimşek bakanımız Kürttür. Eski bakanımız Mehdi Bey Kürt'tür" dedi. Erdoğan'ın açıklamalarını Bozdağ gülümseyerek dinlemişti. (HABER MERKEZİ)