Cumartesi Anneleri'nden Levent Göktaş açıklaması: Yıllarca savcıları harekete geçiremedik

Cumartesi Anneleri'nden Hablemitoğlu suikastı şüphelisi Levent Göktaş'ın yargı önüne çıkması için yıllardır mücadele verdiklerini fakat savcıların harekete geçmediğini belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kayıplarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri/İnsanları, akademisyen Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesiyle ilgili soruşturmanın firari şüphelisi emekli Albay Levent Göktaş hakkında açıklama yaptı.

"Bugünlerde Hablemitoğlu cinayeti ile ilgili olarak kamuoyunun gündemine gelen Albay Levent Göktaş ile ilgili bizim de söyleyecek sözümüz var" denilen açıklamada, "Yıllarca Galatasaray’dan sormuş ama savcıları harekete geçirememiştik. Şimdi tekrar soruyoruz: Levent Göktaş cevap ver; AKP'li bir milletvekilinin babası H.B ve dayısı M.B. nerede?" ifadeleri kullanıldı.

'BEĞLER, İKİ KİŞİNİN GÖKTAŞ TARAFINDAN ÖLÜM LİSTESİNE EKLENDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ'

MAK (Muharebe Arama Kurtarma) birliklerinde tercüman olarak görev yapan Yıldırım Beğler'in 2009'daki röportajının hatırlatıldığı açıklama şöyle devam etti:

"14 yıl boyunca TSK’nın kadrolu tercümanı, istihbaratçısı, sorgucusu olarak görev yapan; generallerin "manevi oğlu" Yıldırım Beğler, 2009 yılında Sabah Gazetesi’ne verdiği günlerce süren röportajında önemli ifşaatlarda bulunmuştu. İfşaatların bir kısmında H.B ve M.B.’nin isimlerinin MAK’ın ölüm listesine Levent Göktaş tarafından kendi el yazısıyla eklendiğini söylemişti. Kendisinin gözaltına alıp Levent Göktaş’a teslim ettiği bu kişilerin sorgu sonrası öldürüldüklerini açıklamıştı. Ancak bu iddialarla ilgili Levent Göktaş yargı önüne hiç çıkmadı. Yargı makamlarına sesleniyoruz: Harcı evlatlarımızın kanı ile karılan duvarları tahkim etmekten vazgeçin; maddi gerçeği açığa çıkartma ve adaleti sağlama görevinizi yerine getirin."

'AKŞENER'E SESLENİYORUZ: OLAY NEDEN AYDINLATILAMADI, AÇIKLAYIN'

Kayıpların ailelerinin dönemin İçişleri Bakanı olan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'le görüştüğü belirtilen açıklamada, "H.B ve M.B.'nin aileleri olaydan bir hafta sonra dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener’le görüşmüştü. Akşener onlara olayın aydınlatılacağı sözünü vermişti. Ama kayıplardan bir daha haber alınmadı. Akşener’e sesleniyoruz: Olayın neden aydınlatıl(a)madığını açıklayın" denildi.

Levent Göktaş'ın avukatlarına da çağrı yapılan açıklamada, "Göktaş’ın avukatlarına hatırlatıyoruz: Adı ölüm listeleri, ölüm kazanları, gözaltında kaybetme, siyasi cinayet iddiaları ile gündeme gelmiş olan müvekkilinizi savunmak sizin kararınız ama hakikate barikat kurmayın, açıklamalarınızı hukuka ve vicdana bağlı kalarak yapın" ifadelerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)