Covid izni biten kadın mahpus: Çocuklarımı nasıl göreceğim?

Covid izni biten Aysel Eshme cezaevine girecek binlerce mahpustan biri. Bebeğini öldüren erkeği öldürdüğü için cezaevine giren Eshme izin sürecinde çocuklarını görebilmek için mücadele etti.

Covid izniyle salıverilen Aysel Eshme 30 Kasım'da tekrar cezaevine girecek.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü pandemisi nedeniyle cezaevlerinden izinli ayrılan binlerce mahpus 30 Kasım’a kadar yeniden cezaevine girecek. 81 bin 815 hükümlü şu an halen Covid izninde. Bu mahpusların önemli bölümü çalışmak durumunda kaldı, iş kuranlar oldu, hepsi bir şekilde hayata adapte olmaya çalıştı. Covid izniyle salıverilen bir kadın mahpus ise dışarda olduğu 2 yıl içerisinde sadece bir tek şey için mücadele etti. 2 çocuğunu görebilmek için defalarca karakola giden kadın mahpus dışarda kaldığı süre içerisinde sadece 2 gün çocuklarını görebildi. 2017 yılında 9 aylık bebeğini öldürdüğü gerekçesiyle bir erkeği öldüren Aysel Eshme’nin diğer 2 çocuğu ise eski eşinde bulunuyor. Eshme, Covid izni bittiği için yeniden cezaevine girecek ve çocuklarını görebilmek için şu an sürdürdüğü mücadelesine de devam edemeyecek.

AZERBAYCAN’DAN TÜRKİYE’YE…

Azerbaycan'dan Türkiye'ye geldikten sonra 3 çocuk annesi olan 30 yaşındaki Aysel Eshme, cezaevinde kaldığı 3 yıllık süreç içerisinde çocuklarını göremedi. Eshme, 1 Aralık 2017'de 9 aylık bebeğini öldüren erkeği öldürdüğü için cezaevine girmiş ve diğer 2 çocuğunu bir daha görememişti. Eshme’nin cezaevinde kaldığı süre içerisinde tek istediği onları görebilmek oldu. Ancak eski eşi çocukları kendisine göstermedi. Sonunda korona virüsü pandemisinden dolayı cezaevinden izinli olarak ayrıldı. İlk iş olarak Konya’daki iki çocuğunu görmek için kapı kapı dolaşan Eshme eli boş döndü. Eski eşi çocukları görmesine yine izin vermedi.

Eshme cezaevine girdiğinde hakkında birçok haber yapıldı. Bu haberlerde kendisini en çok yaralayan ifadelerden birinin, ‘Barda çalışan kadın’ sözü olduğunu söylüyor. Bu nedenle iş bulmakta da zorlandığını belirten Eshme defalarca karakola giderek, "Bana çocuğumu gösterin" dedi. Aylar süren mücadele sonunda büyük oğlu karakola getirildi ancak burada görüşmelerinin doğru olmayacağı söylenerek başka bir yol bulması istendi. 

ÇOCUKLARINI GÖREBİLMEK İÇİN EV KİRALADI, AVUKAT TUTTU...

O da çocuklarını görebilmek için avukat tutmaya çalıştı fakat parası olmadığı için iş ilanlarına başvurdu. Aylar süren arayış sonrası nihayet komi olarak işe başladı, böylece ev kiraladı ve avukat tuttu. Mahkeme icra yoluyla çocuklarını görebilmesi için Eshme'nin eski eşinin evine polis gönderdi. Fakat eski eşi, çocuklarını evden kaçırmıştı. O yüzden dışarıda olduğu 2 yıl boyunca çocuklarını sadece 2 gün görebildi. 

'MÜCADELEMİN TEK AMACI VAR: ÇOCUKLARIM'

Eshme'nin çocuklarını görebilmesi için açılan dava sürerken mahpusların Covid izninin sonuna gelindi. O da 30 Kasım'da yeniden cezaevine girecek. "Hangi cezaevine gideceğim bile belli değil" diyerek yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Bir hayat kurmaya çalıştım. Çocuklarımı görebilmek için mücadele ediyorum. Dışardayken göremiyorum peki cezaevine tekrar girersem nasıl görebileceğim? Ben çocuğumu öldüren adamı öldürdüğüm için cezaevine girdim, şimdi de geride kalan iki çocuğumu göremiyorum. Buna hangi vicdan dayanır? Yalnız olduğum ve kimsesiz olduğum için bu iki yıl içerisinde çok zorluk yaşadım. Kendime mi yanayım, cezaevine gireceğime mi, çocuklarımı göremeyeceğime mi... Sabrediyorum ama sabrımın sonu geldi. Ne yapmam gerekiyor? İşten eve evden işe gidiyorum. Bütün hayatımın, mücadelemin tek bir amacı var: Çocuklarım."