Altın madenindeki 'siyanür havuzunun büyütülmesi' için bilirkişi keşif yapacak

Erzincan'daki Çöpler Altın Madeni’nde kapasite artırımına karşı açılan dava kapsamında bilirkişi keşif yapacak. Maden, siyanür havuzunun büyüklüğünü 640 futbol sahasına çıkarmak istiyor.

Fotoğraf / İliç Havzası Doğa ve Çevre Platformu
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Erzincan'ın İliç ilçesinde faaliyet gösteren Çöpler Altın Madeni, Fırat’a 600 metre mesafedeki 200 futbol sahası büyüklüğünde, 1280 metre derinlikteki siyanür havuzunun büyüklüğünü 640 futbol sahasına çıkarmak istiyor. 

Buna karşı açılan dava kapsamında bilirkişi heyeti bugün alanda keşif yapacak.

'BÖLGE UZUN YILLAR BOYUNCA KİRLETİLDİ'

Evrensel'in haberine göre, TMMOB adına keşfe katılacak isimlerden Cemalettin Küçük, madenin bölgenin topografyasını değiştirdiğini belirtti. Küçük, “Fırat nehrinin başlangıcı olan Karasu’nun başında siyanür ve birçok kimyasal kullanıldı. Bölge uzun yıllar boyunca kirletildi. Buradaki yıkımın madencilik faaliyeti olmadığını, bunların büyük bir kimyasal işletme olduğunu bildiğimiz için itiraz ediyoruz. İliç gözden uzak kalmış, uzun süredir kimsenin de müdahale etmediği, zaman zaman şahısların dava açtığı ama bütün o davaların reddedildiği bir yer. Buraya kimse sahip çıkmadığı için bir maden kasabası oluşturulmuş. Biz de TMMOB olarak bu büyük yıkıma bir itirazda bulunduk” diye konuştu.

İncelemenin sadece maden içinde mühendislik kriterleri içerisinde yapılmasının doğru olmadığını belirten Küçük “Topyekûn değerlendirme yapmak için yakın köylerin tamamının da birlikte değerlendirilmesi; oradaki hayvan ölümlerinin, arıların yok olmasının, çeşitli göçlerin neden olduğunun irdelenmesi gerekiyor” dedi.

'BİZİM İSTEDİĞİMİZ GİBİ BİR HEYET OLUŞTURULMADI'

Bilirkişi heyetinde sosyolog, biyolog, meteoroloji ile harita ve kadastro mühendisinin de olması gerektiğini hatırlatan Küçük şu ifadeleri kullandı: "Bizim istediğimiz gibi bir heyet oluşturulmadı. Köylerin, yaşam alanlarının nasıl terkedildiğinin, nasıl bir sosyolojik değişimin yaşandığının irdelenmesi açısından bir sosyoloğun orada kullanılan kimyasalların doğaya yayılma biçiminin, çeşitli kimyasalların buharlaşma yöntemleri ve kullanılması açısından değerlendirilmesi için bir meteoroloji mühendisinin; biyolojik çeşitliliğin incelenmesi açısından bir biyoloğun, geçmişten bu güne kadar yaşanan ve bundan sonra kapasitenin artırımıyla yaşanacak olan topografik değişimin boyutlarının değerlendirilmesi için de harita ve kadastro mühendisinin bilirkişi olarak istedik. Ama bu kabul edilmedi. Biz de var olan bilirkişiye bu sorularımızı yöneltip, nasıl yanıtlayacaklarını bekleyeceğiz.” (HABER MERKEZİ)