Çöp ithalatı: 2021’de 3 bin 941 tesise 350 milyon TL ceza

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan'ın gündeme taşıdığı çöp atıkların ithalatı ile ilgili sorularına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yanıt verdi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- Bloomberg Haber Ajansı, Londra’daki 3 TESCO geri dönüşüm kutusuna 3 adet GPS (uydu tabanlı radyonavigasyon sistemi) cihazı yerleştirmiş ve atık kutularından birinin Türkiye’ye, 3 bin 200 kilometre uzaktaki Adana’ya, geldiği ortaya çıkmıştı. Geçen ay yayınlanan bu haber Türkiye ve dünya kamuoyunda günlerce tartışıldı.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında konuyla ilgili bilgi edinme başvurusu yaptı. CHP’li Bakan’ın başvurusuna yanıt veren Bakanlık bir kez daha, “31 Mart 2022 ile 2 Nisan 2022 tarihleri arasında denetim yaptığını, 2021 yılında atık döküldüğü tespit edilen ve temizlenen alanlar ile yeniden atık dökümü yapıldığı iddia edilen bütün bölgenin tarandığını ve herhangi bir döküm tespit edilmediğini, herhangi bir tehlikeli atığa rastlanılmadığını” belirtti.

ÇEVRE MEVZUATINA AYKIRI HAREKET EDEN 3 BİN 941 TESİSE 350 MİLYON 228 BİN TL CEZA

Bakanlık, 2021 yılında 57 binin üzerinde çevre denetimi gerçekleştirdiğini bunun 'Cumhuriyet tarihinde yapılan en yüksek denetim sayısı' olduğunu ifade etti. Bakanlık, bu denetimlerde Çevre Mevzuatına aykırı hareket eden 3 bin 941 tesise toplamda 350 milyon 228 bin 270 lira idari para cezası uygulandığını, 406 tesisin ise faaliyetten men edildiğini açıkladı.

ADANA’DAKİ 29 İŞLETMEYE FAALİYETTEN MEN, 32 İŞLETMEYE 7 MİLYON 900 BİN TL CEZA

Adana’da son 2 yıl içerisinde toplamda 4 bin 218 denetim yapıldığını, bu denetimlerin bin 212’sinin atık konusunda gerçekleştirildiğini belirten Bakanlık, '2021 yılı Nisan ve Mayıs Aylarında da bölgede devam eden rutin denetimlere ilave olarak merkez denetim ekiplerinin bölgeye sevk edildiğini ve plastik atık geri dönüşüm sektöründe kapsamlı bir denetim yapıldığını; bu denetimlerde Çevre Kanununa göre alınması gereken Çevre İzni ve Lisans Belgesi ile Geçici Faaliyet Belgesi olmadığını tespit edilen 29 işletme hakkında faaliyetten men kararı, 32 işletme hakkında da 7 milyon 900 bin Türk lirası idari para cezası uyguladığını' açıkladı.

Bakanlık ayrıca Adana’nın muhtelif bölgelerine atık döktüğü tespit edilen 2 şahıs hakkında, 466 bin TL para cezası uygulanarak bu şahısların eyleminin Türk Ceza Kanunu’nun ‘Çevreyi kasten kirletmek’ suçundan değerlendirilmesi için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu belirtti.


‘MADEM BU KADAR ÇOK DENETİM YAPILDI, YAPILIYOR BU ÇELİŞKİ NASIL AÇIKLANIYOR?’

Bakanlığın binlerce denetim yaptığı, milyonlarca TL ceza kestiğini açıklasa da bu durumun yanlış giden bir şeyler olduğu gerçeğini değiştirmediğini belirten CHP’li Bakan, "Her gün tonlarca geri dönüşümü mümkün olmayan çöp ülkemize girmeye devam ediyor, hemen her gün tonlarca çöpün ormanlık alanlara, Çukurova’nın tarım arazilerine saçılmış olduğuna dair görüntüler ortaya çıkıyor” dedi.

“Madem bu kadar çok denetim yapıldı, yapılıyor bu çelişki nasıl açıklanıyor? Uygulanan para cezaları tahsis ediliyor mu? Faaliyetten men edilen işletme sahipleri, başka isimlerde faaliyetlerine devam edebiliyor mu? Cezai yaptırımlar etkin bir şekilde uygulanıyor mu? Caydırıcı oluyor mu?” sorularının yanıtının olmadığını ifade eden CHP’li Bakan şöyle devam etti:

“O çöpler ülkemize girsin, topraklarımıza ormanlarımıza saçılsın, sonra Bakanlık gitsin bir zahmet 3 gün o bölgede denetim yapsın, milyonlarca lira ceza kessin ve böylece Cumhuriyet tarihinin en sıkı denetimini yapmış olsun öyle mi? Öyle değil! Haberin var ya da yok dünyanın çöpü ülkemize giriyor. En önce, siz o çöpleri ülkeye sokmayacaksın. 3 gün denetim yaparak görevini yerine getirmiş olmuyorsun. Tüm yıl denetim yapmak zorundasın. 3 gün denetim yapıp kalan 362 gün ülkeyi kötü niyetlilerin eline bırakırsan ne denetim yapmış olursun ne sorumluluğunu yerine getirmiş olursun. Yıllardır bunlar söylüyoruz, söylemeye de devam edeceğiz. Türkiye önce kendi çöpünü bertaraf edecek, önce kendi çöpünü geri dönüştürecek, önce kendi çöpünden ham madde üretecek. Bunu biz gerçekleştireceğiz.” (DUVAR)