'Çok önemli istifa' için üç tahmin

Fatih Altaylı’nın isim vermeden yazdığı ‘çok ama çok önemli istifa’ sahibinin kim olduğu Ankara kulislerinde tartışılıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Habertürk yazarı Fatih Altaylı’nın dünkü yazısında aktardığı ‘çok ama çok önemli istifa’, kulislerinin en çok konuşulan konuları arasına girdi. Ankara’da 3 kurum ve 3 isim üzerine yorumlar yapılıyor.

Altaylı dünkü yazısında, “En ‘tepe’deki kaynaklardan teyit ettirdiğini” söylediği bir istifa kulisini paylaşmıştı. “Çok ama çok önemli” dediği istifanın adresine dair bilgi vermeyen Altaylı, ilgili kuruma dair “Türkiye’de son zamanlarda çokça gündeme gelen, hatta zaman zaman çok da eleştirilen bir kurum vardır” ifadelerini kullanmıştı.

Altaylı yazısında istifayla ilgili, “Yeni yılın ilk günlerinde bu kurumun başındaki bu isim bağlı olduğu üst makama istifasını verdi. Üst makam da zaten istenilen bu istifayı aldı ve cebine koydu” derken, “Bu istifanın kurumun bu ay göstereceği performansın bağlı olduğu kişi tarafından beğenilip beğenilmemesine bağlı olarak işleme koyulacağını veya koyulmayacağını zannediyorum” diye yazmıştı.

MURAT YETKİN İKİ İSMİ YAZDI

Gazeteci Murat Yetkin, bugünkü yazısında kulislerde konuşulan iki ismi yazdı. Yetkin, “Ankara’da beş kritik soru” başlıklı yazısının ilgili bölümünde, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer’in adlarının istifa kulislerinde geçtiğini söyledi.

Yetkin, “İlk gelen isimlerden birisi Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, diğeri de TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer oldu Ankara kulislerinde. Ancak Kavcıoğlu’nun zaten AK Parti adına milletvekilliği yapmış, siyasi bir kişilik olması nedeniyle üzerinde daha çok yorum yapılan isim Dinçer. Malum bu istifalar önce yalanlanıyor, sonra bir bakıyorsunuz bir gece yarısı kararnamesiyle 'görevden affı' Erdoğan tarafından kabul edilmiş oluyor. Buna son örnek, önceki Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk olmuştu. Tabii istifası bekletildiği söylenen isim bir Bakan ya da Beştepe’den biri isim de olabilir ama akla ilk gelen ekonomi oluyor mevcut durumda” demişti.

ÜÇÜNCÜ İSİM

Birgün’de yer alan habere göre ise kulislerde konuşulan üçüncü isim Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun.

Muhalefeti hedef alan açıklamaları, eşi ve kendisinin çifter maaş alması gibi tartışmalarla gündeme gelen Altun, son aylarda daha arka planda kalıyordu. Altun’un kamuoyu önünde çok fazla görünmemesinin sebebinin, son zamanlarda yaşanan ‘iletişim kazaları’ olduğu iddia ediliyor.

Kamuoyunun gündemine gelen son iletişim kazası 2 Aralık 2021’de AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Twitter hesabından yayınlanan video olmuştu. Videoda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun halkı tehdit ettiği iddia edilmiş, ancak Kılıçdaroğlu’nun vaatlerinin sıralandığı bir görüntü ortaya çıkmıştı. Videoyu Kılıçdaroğlu da esprili biçimde paylaşırken sosyal medyada “Best of Kılıçdaroğlu” yorumları yapılmıştı.

Bu videodan önce de Beştepe'de çekilen ve Erdoğan’ın sağlık durumuna dair soru işaretleri yaratan videoların dolaşıma girmesi nedeniyle Altun’un adı gündeme gelmişti.