Çocukların odalarına 'Yetim gülerse dünya güler' yazısı koydular

Gaziantep'te 'Yetim Gülerse Dünya Güler' projesi kapsamında kurulan odalara "Yetim gülerse dünya güler" yazısı ve kamera konuldu. Çocuklara her an yetim olduklarını hatırlatan uygulamaya tepki yağdı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gaziantep'in Araban ilçesinde kaymakamlık tarafından anneleri ve babaları ölen çocuklar için evlerine, kendileri için özel oda kurulup, bilgisayarlar alındı. Odalarda kamera olmasına ve duvarlara "Yetim gülerse dünya güler" yazılmasına tepki yağdı.

Araban Kaymakamlığı, geçen yıl nisan ayında yetim ve öksüz çocuklar için 'Yetim Gülerse Dünya Güler' projesi başlattı. Proje kapsamında yetim ve öksüz çocuklara, görevliler ne istedikleri soruldu. Çocukların büyük bölümü evlerinde kendilerine ait odaları ve bilgisayarları olmadığını söyledi. Bunun üzerine Kaymakamlık, 125 aileye mensup 350 yetim ve öksüz çocuğun evlerinde, kendilerine özel oda kurma kararı aldı. Proje doğrultusunda özel odalar kurulup, duvarları boyandı. Avize ve aksesuarlarla süslenen odalara yatak, dolap, bilgisayar ve bilgisayar masası alındı.

araban
Çocuk odalarına "Yetim gülerse dünya güler" sözü yazıldı. Fotoğraf: DHA

 

KAYMAKAM: YETİM ÇOCUKLARIMIZIN HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Araban Kaymakamı Abdulhamit Mutlu, proje ile yetim ve öksüzler için 125 oda kurarak 350 çocuğun hayallerini gerçekleştirdiklerini söyledi. Mutlu, "Projemizin anahtar kelimesi bu ilçedeki yetim ve öksüzlerin ayrıcalıklı olmasıydı. Biz çocuklara yetim ve öksüzlerin en çok ne zaman yalnızlık hissettiklerini sorduk. Bize bayramda ve gece yatarken üzüldüklerini söylediler. Biz de bu duruma bir nebze fayda sağlamak için çocuklarımız için en güzel odayı kurmak için çalışmalar yaptık. Proje kapsamında çocukların belirlediği odalarını parkelerinden, duvar kağıdına her şeyi sıfırdan yenileyip tadilat yaparak, çocuklarımıza 125 oda kurup, 350 çocuğumuzun hayallerini gerçekleştirdik" diye konuştu.

Kaymakam Mutlu, proje kapsamında her bayramda yetim ve öksüz çocuklara bayramlık kıyafet alarak mutlu olmalarını da sağladıklarını da anlattı.

Projenin bu şekilde duyurulmasının ardından, çocukların odalarında kamera olduğunu ve duvarda 'Yetim gülerse dünya güler' yazıldığını gören sosyal medya kullanıcıları tepki gösterdi. (DHA-HABER MERKEZİ)