Çocuğa istismar davasında ‘neden çığlık atmadı’ sorusu

Uşak'ta çocuğa istismar davasının ikinci duruşması 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Sanık avukatı çocuğun neden çığlık atarak tepki vermediğini sorarak müvekkilinin beratini istedi.

Fotoğraf: Sendika.org
Google Haberlere Abone ol

Özlem Kara

UŞAK- Uşak’ta akrabası olan 14 yaşındaki zihinsel engelli kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmakla suçlanan Kadir Kurhan'ın yargılanmasına başlandı. Uşak Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün ikincisi görülen davaya iki tarafın avukatları, çocuğun anne ve babası, kadın dernekleri ve Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği üyesi avukatlar izleyici olarak duruşma salonunda hazır bulundu. Tutuklu Kadir Kurhan, Uşak E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurum’undan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemi ile katıldı.

Davada Sanık Kadir Kurhan’ın "çocuğa cinsel istismar" suçundan tutukluluk halinin devamına karar verilirken mütaalaya karşı sanık avukatının süre istemesi nedeniyle duruşma 18 Mayıs’a ertelendi.

Öte yandan davada savunma yapan sanık avukatı, bir önceki duruşmada mağdur çocuğun sanık ailesi ile karşı karşıya geldiği zaman çığlık atarak tepki göstermesi üzerine; çocuğun olası bir istismar olayında da aynı tepkiyi verebileceğini söyledi. Avukat istismar suçu işlenmişse çocuğun neden tepki vermediğini sorarak sanık Kadir Kurhan’ın beraatine ilişkin talepte bulundu.

NE OLMUŞTU?

İddiaya göre, Uşak’ta, 13 yaşındaki kız çocuğu, akrabası olan sanık Kadir Kurhan tarafından cinsel istismara uğradığı öne sürüldü. Kurhan’ın geçtiğimiz haziran ayında çocuğa Whatssap üzerinden göndermiş olduğu cinsel içerikli mesajların anne tarafından görülüp, fark edilmesi üzerine, anne kolluk kuvvetlerine şikâyette bulundu. Annenin, şikâyetin ardından sanık Kurhan, 4 Temmuz tarihinde Uşak 2. Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklandı.

Adli görüşme odasında avukat ve pedagog eşildiğinde ifadesi alınan çocuk, sanık Kurhan’ın, farklı tarihlerde fiziksel, sesli, görüntülü ve mesajlaşmalarda kendisine cinsel istismarda bulunduğu beyan etti.

15 Şubat 2022 tarihinde görülen birinci duruşmada hâkim, "çocuğa cinsel istismar" suçu nedeniyle Kadir Kurhan’ın, tutukluluğunun devamına karar vermişti.