Co-Art Co-Act projesi, küresel sorunlar için eylem çağrısında bulunuyor

Özyeğin Üniversitesi'nin ‘Küresel Sorunların Çözümü için Sanat Ne Yapabilir?’ sorusuyla hayat bulan Yaklaş 2030|Co-Art Co-Act seçkisi, 17'nci İstanbul Bienali paralel etkinlikleri arasında yer alıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Özyeğin Üniversitesi, 17. İstanbul Bienali paralel etkinliklerine Yaklaş 2030 | Co-Art Co-Act seçkisiyle dahil oldu. ‘Küresel Sorunların Çözümü için Sanat Ne Yapabilir?’ sorusu ile hayat bulan ve 17 BM Sürdürülebilir Kalkınma Amacı’na (SKA) vurgu yapan Yaklaş 2030 | Co-Art Co-Act seçkisi, birlikte genç sanatçıların eserlerini SKA’lar ile ilişkilendirerek toplumu harekete geçmeye davet ediyor.

Yükseköğretim kurumlarının sürdürülebilir bir dünya için taşıdığı sorumluluğun bilinciyle ‘Yaklaş’ oluşumunu hayata geçirdiklerini belirten Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk, “‘Yaklaş’, köklü bir dönüşüm hedefiyle düşünce serisi olarak başlattığımız, üniversitemizin transdisipliner çalışma kültürünü yansıtan ve dört yıldır farklı açılımlarla çeşitlenerek devam eden bir oluşum. Bu serinin üçüncü açılımı olan Yaklaş 2030 | Co-Art Co-Act ile de küresel sorunlara sanatın sunabileceklerinin keşfi ve farkındalığı için sıra dışı bir deneyim alanı sunuyoruz. Sanatın küresel sorunların çözümü için potansiyeline odaklanarak, üniversite sanat koleksiyonundaki (UNIART) eserlerin yer aldığı bu özgün sergiyi paneller ve çok disiplinli sanat atölyeleri ile destekleyerek herkesi sürdürülebilirlik yolculuğunun bir parçası olmaya davet ediyoruz” dedi.

YAKLAŞ 2030 | CO-ART CO-ACT 

Dr. Özlem Bahadır, Okan Pala, Doğa Çakmakçı, Ceyda Tahan, Barış Çakmakçı ve Sena Özgürcan’dan oluşan yaklaş ekibi tarafından kürate edilen, Yaklaş 2030 | Co-Art Co-Act projesi kapsamında oluşturulan seçkide, 16 eser yer alıyor. Multidisipliner ve kolektif bir ortamda harekete geçmeyi temsil eden projenin bütünü ise SKA 17’yi tanımlıyor. 

Genç sanatçıların eserlerine ağırlık verilen seçki, Bienal boyunca ve ardından Ocak 2023’e kadar üniversitenin Çekmeköy’deki Kampüsü’nde ziyarete açık olacak. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)