Cinsel tacizle suçlanan New York Valisi Andrew Cuomo istifa etti

11 kadına cinsel tacizde bulunmakla suçlanan New York Valisi Cuomo, istifa kararı aldığını açıkladı. Boşalan koltuğa, 2014 yılından beri Vali Yardımcısı olarak görev yapan Kathy Hochul oturacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - New York Valisi Andrew Cuomo, hakkındaki cinsel taciz suçlamalarının ardından istifa kararı aldığını açıkladı.

Taciz iddiaları üzerine görevi bırakması yönünde çağrıların yükselmesinin ardından Cuomo, düzenlediği basın toplantısında istifasını duyurdu.

Cuomo, aylar sürecek azil işlemleri sırasında değerli zaman ve para kaybı olacağını, ayrıca yönetimin çalışmaya devam etmesinin "ölüm kalım meselesi" olduğunu belirterek, bu enerji kaybına neden olmak istemediğini söyledi.

Hakkındaki iddialar karşısında kendini savunmaya devam eden Cuomo, toplantıya New York Başsavcısı Letitia James'ın raporunu eleştirerek başladı. Raporda ciddi hatalar olduğunu ileri süren Cuomo, "Uygunsuz davrandığımı iddia etmek ile cinsel taciz sonucuna varmak farklı şeylerdir" dedi.

Sözlerinin, 11 kadını derinden yaraladığını reddetmek anlamına gelmediğini söyleyen Cuomo, kadınlardan özür de diledi.

Cuomo'nun baş yardımcısı Melissa DeRosa da dün istifa ettiğini duyurmuştu.

New York Eyalet Başsavcısı Letitia James, 3 Ağustos'ta, 4 aylık bir soruşturma neticesinde Cuomo'nun birden fazla kadını taciz ettiği sonucuna ulaştıklarını duyurmuştu. Bunun üzerine kameraların karşısına çıkan Vali Cuomo, hakkındaki taciz raporunun gerçekleri yansıtmadığını iddia etmişti.

ABD Başkanı Joe Biden, 4 Ağustos'ta Cuomo'nun istifa etmesi gerektiği yönünde görüş bildirmiş, ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de benzer çağrılarda bulunmuştu.

New York eyaleti, 5 Ağustos'ta Vali Cuomo'ya hakkındaki suçlamalara karşı ek kanıt sunması için süre verirken, aynı gün eski asistanı, Vali Cuomo hakkında cinsel taciz iddiasıyla resmi suç duyurusunda bulunmuştu.

'BOŞALAN KOLTUĞA KATHY HOCHUL OTURACAK' 

Bu arada Andrew Cuomo’nun cinsel taciz suçlamaları nedeniyle istifa etmesinin ardından boşalan koltuğa 2014 yılından beri Vali Yardımcısı olarak görev yapan Kathy Hochul oturacak. Hochul, New York’un ilk kadın valisi olacak.

Cuomo’nun istifasının ardından Twitter hesabından açıklama yapan 62 yaşındaki Hochul, "Vali Cuomo’nun istifa kararına katılıyorum. En doğrusu ve New Yorklular için en iyisi bu. Yönetimin tüm seviyelerinde görev yapmış ve validen sonra en kıdemli kişi olarak New York’un 57’nci valiliği görevine hazırım” mesajı verdi.

New York Times’ın bir üst düzey yetkiliye dayandırdığı habere göre, Hochul 2014’ten beri Vali’nin ekibinde görev yapmasına rağmen Cuomo’ya yakın bir isim değil ve şubattan beri kendisiyle görüşmüyor.

İstifa konuşması sırasında Hochul’a güvenini ifade eden Cuomo ise "Vali yardımcım Kathy Hochul akıllı ve yetkindir. Geçiş döneminin kesintisiz gerçekleşmesi şart. Delta varyantı konusunda çok endişeliyim, siz de endişe duymalısınız, ancak Hochul işleri hızla devralacaktır" dedi.

Görevine 14 gün sonra resmen başlayacak Hochul’un henüz yalnızca dokuz çalışanı olduğu ve geçiş sürecinde kendi kadrosunu kuracağı ifade ediliyor. (DIŞ HABERLER)