Cinsel saldırıya uğrayan trans kadının tedbir talebine ret: 'Fail aile üyesi değil'

Cinsel saldırıya uğrayan trans bir kadın tedbir kararı almak için mahkeme başvurdu. Mahkeme ise fail için "Aile üyesi değil" diyerek tedbir talebini reddetti. Karara tepki gösteren avukat Levent Pişkin, “Bunun adı kurumsallaşmış transfobi ve cezasızlık kültürünün güçlendirilmesi. Bu durum trans kadınları daha da kırılganlaştırıp güvensiz bir hayata itiyor” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul 1'inci Aile Mahkemesi cinsel saldırıya uğrayan trans kadının tedbir başvurusunu reddetti. Mahkeme, ret kararına gerekçe olarak “cinsel saldırıda bulunan kişinin aile üyesi olmamasını” gösterdi.

Avukat Levent Pişkin, cinsel saldırıya uğrayan trans kadının İstanbul 1'inci Aile Mahkemesi tarafından tedbir başvurusunun 'aile üyesi olmadığı' gerekçesiyle reddetmesine tepki gösterdi.

6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu'nun uygulanması gerektiğinin altını çizen Pişkin, mahkemenin kararını şöyle değerlendirdi:

"6284 sayılı kanun, şiddet gören kişi mevzusunda bir ayrım yapmıyor. Yine aynı kanun, fail için aile üyeleri diye bir şart da aramıyor. Kanunda konuyla ilgili düzenleme yoksa İstanbul Sözleşmesi uygulanır. Uygulanması gereken bir kanunu ve yine kanunun atıf yaptığı başka bir uluslararası sözleşmeyi uygulamıyor. Bunun uygulanmamasının sebebi de ayrımcılık. Bunun adı kurumsallaşmış transfobi ve cezasızlık kültürünün güçlendirilmesi. Bu durum trans kadınları daha da kırılganlaştırıp güvensiz bir hayata itiyor."