Cinsel saldırıya uğrayan mülteci kadının hâlâ merkezde tutulduğu ortaya çıktı

Van Geri Gönderme Merkezi'nde güvenlik görevlilerinin cinsel saldırısına uğrayan mülteci Z.N.'nin hâlâ aynı merkezde tutulduğu ortaya çıktı. Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu, yaptıkları başvuru üzerine Z.N.'nin merkezde tutulması nedeniyle yetkili olan kişiler hakkında görevi kötüye kullanma suçundan suç duyurusunda bulunulmasına karar verildiğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

Ruşen Takva

VAN - Van'da bulunan Geri Gönderme Merkezi'nde (GGM) görevli 2 güvenlik görevlisinin, 22 Temmuz'da İran vatandaşı mülteci kadın Z.N.'ye cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması bugün Van'da görüldü.

Sanıklar duruşmaya tutuklu olarak bulundukları Van T Tipi Cezaevi'nden, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı.

İddianameye göre Z.N.'nin yastığı ile çarşafında DNA'sına rastlanan sanık Y.V., 9 yıldır görevli olduğunu ve iddia edilen olaydan yaklaşık 4 ay önce geçici görevle Van Geri Gönderme Merkezi'ne gönderildiğini söyleyerek suçlamaları kabul etmedi.

"Genelgeye aykırı isteklerini yerine getirmediğim için bana iftira atıyor" diyen diğer sanık İ.H.K., üzerine atılı tüm suçlamaları reddetti.

Mağdur mülteci kadın Z.N. hâlâ tecavüz olayının yaşandığı belirtilen Van Geri Gönderme Merkezi'nde gözlem altında tutuluyor.

BARONUN DAVAYA KATILMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Aile Sosyal ve Politikalar Bakanlığı'nın mağdur lehine davaya katılma talebinin kabul edildiği duruşmada, Van Barosu’nun Z.N. lehine davaya katılma talebi, suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesiyle mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Pandemi koşullarına göre dizayn edilen duruşma salonuna girmek isteyen gazeteciler ve sivil toplum örgütleri temsilcileri korona virüsü (Covid-19) salgını gerekçe gösterilerek salona alınmadı.

GGM'de çalışan diğer görevlilerin tanık olarak dinlenilmesi için zorla getirilmelerine karar veren mahkemeye, davayı 21 Ocak 2021'e erteledi.

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN SUÇ DUYURUSU

Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Z.N.'nin geri gönderme merkezinden çıkarılması için aile mahkemesine müzekkere yazılacağını açıkladı.

Komisyonun Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Mağdurun travma yaşadığı ggmden çıkarılması için yaptığımız talep gereği 6284 e göre gerekli tedbirlerin alınması için Van aile mahkemesine müzekkere yazılmasına karar verildi” ifadeleri kullanıldı.

Z.N.'nin aynı merkezde tutulması nedeniyle suç duyurusunda bulunulacağı belirtilen açıklamada, “Olaydan üç gün sonra beyanının alınması, hala ggmde tutuluyor olması nedeniyle yetkili olan kişilerin görevi kötüye kullanma suçu yönünden ve olayda adı geçen üçüncü kişinin tespiti için savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi” denildi. (DUVAR)

Etiketler Van