Çin Suriye'ye 150 bin doz Covid aşısı bağışladı

Pekin yönetimi, Suriye'ye 150 bin doz Sinopharm aşısı bağışladı. Aşılar Şam Uluslararası Havalimanı'nda törenle karşılandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çin hükümeti, korona virüsü salgınına karşı Suriye'ye 150 bin doz Sinopharm aşısı bağışladı. Aşılar dün Şam'a ulaşırken, Suriye Sağlık Bakanı Hasab Gabaş havalimanında yaptığı açıklamada Çin'e teşekkür etti.

Suriyeli bakan, ilk dozların sağlık çalışanlarına yapılacağını, sonrasında ise ileri yaşlardaki kişiler ile kronik hastalığı bulunanların aşılanacağını açıkladı. Çin Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamadaysa, Suriye'ye kısa süre içinde 150 bin doz aşı daha gönderileceği belirtildi.

Suriye hükümeti geçtiğimiz hafta, yoksul ülkelere aşı dağıtımını amaçlayan Birleşmiş Milletler (BM) girişimi COVAX üzerinden de yaklaşık 200 bin doz AstraZeneca aşısı almış; BM yetkilileri önümüzdeki haftalarda Şam'a daha fazla dozun teslim edileceğini açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Suriye'de bir kısmı hükümetin, bir kısmı da hâlâ silahlı isyancıların kontrolünde olan bölgelerde başlatılacak aşılama programı için ülkeye ekipler göndermiş durumda. İsyancıların kontrolündeki İdlib'e de geçtiğimiz hafta Türkiye üzerinden 53 bin 800 doz aşı yollanmıştı. (DIŞ HABERLER)