'Çin aşısı' olanlara Pekin yönetiminden vize kolaylığı

Pekin yönetimi, hafifletilen salgın tedbirleri kapsamında Çin'de üretilen korona virüsü aşılarını olan kişilere vize kolaylığı sağlanacağını duyurdu. Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, "Çin'de üretilen Covid-19 aşılarıyla aşılanmış ve T.C. Sağlık Bakanlığından aşı sertifikası almış vize başvuru sahipleri için kolaylık sağlayacaktır" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çin, kendi ürettiği korona virüsü aşılarını olan yabancı ülke vatandaşlarına seyahat yasağını gevşettiğini duyurdu. Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, 15 Mart 2021 tarihinden itibaren Çin ile diğer ülkeler arasında insanlar arası değişimi düzenli bir şekilde yeniden başlatmak amacıyla 'Çin'de üretilen Covid-19 aşılarıyla aşılanmış ve T.C. Sağlık Bakanlığı'ndan aşı sertifikası almış vize başvuru sahipleri için kolaylıklar sağlanacağı' belirtildi.

Açıklamada "Çeşitli alanlarda (iş, ticaret, ziyaret gibi) çalışma ve üretime devam etmek için Çin'i ziyaret eden yabancı uyrukluların ve aile üyelerinin, vize başvurusunda bulunurken sadece Covid-19 salgını öncesinde gerekli olan belgeleri sunmaları gerekmektedir" denildi. Ayrıca "Acil insani ihtiyaçlar için vize başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin kapsamı uygun şekilde genişletilecektir. Çin vatandaşlarının yabancı aile üyeleri veya Çin'de daimi olarak ikamet edenler, onların eşleri, ebeveynleri, çocukları, birlikte yaşadıkları yakın akrabaları (kardeşler, büyükanne ve büyükbabalar ve torunlar gibi) aile birleşimi, yaşlı bakımı, akraba ziyareti, cenazelere katılım veya kritik durumdaki hastaları ziyaret etme amaçlarıyla vize başvurusunda bulunabilirler" ifadelerine yer verildi.

Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, "Çin'e seyahat eden yolcuların hem nükleik asit hem de IgM antikor testlerinin negatif sonuçlarını sunmaları gerekliliğinde bir değişiklik olmamıştır. Lütfen Çin'e girdikten sonra karantina ve gözlem ile ilgili resmi düzenlemelere uyunuz" denildi.

Çin'in ABD, Hindistan ve Pakistan'daki büyükelçiliklerinden de benzer açıklamalar yapıldı. Çin Washington Büyükelçiliği Çin'in ürettiği korona virüsü aşılarıyla aşılanmış kişilerin vize başvurularının yeniden işleme konduğunu duyurdu.  Açıklama her iki dozu da almış ya da ilk doz aşıyı vize başvurusundan en erken 14 gün önce olmuş kişileri kapsıyor. Aşılanmaya karşı Çin'e giden yabancı ülke vatandaşlarının üç haftaya kadar karantinaya girmesi gerekiyor. Çin salgın tedbirleri kapsamında geçtiğimiz yılın mart ayında sınırlarını yabancı ülke vatandaşlarına kapatmıştı. (Kaynak: DW Türkçe)

Etiketler Çin aşı Türkiye vize