CIA gizli UFO dosyalarını açıklamaya devam ediyor: İndirilebilir binlerce dosya yayınlandı

CIA'in 'tanımlanamayan uçan nesnelerle' ilgili gizli arşivi kamuoyuna açıldı. 2.2 milyondan fazla dosya indirilebilir formatta internette yayınlandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) arşivinde bulunan 'tanımlanamayan uçan nesnelerle' ilgili binlerce gizli dosya indirilebilir formatta internette yayınlandı. Yayınlanan arşivde 2.2 milyondan fazla belge bulunuyor.

Bilgi özgürlüğü aktivisti John Greenewald'ın 'The Black Vault' adlı internet sitesinde yayınlanan 2.2 milyondan fazla arşiv belgesi, Greenewald'ın CIA'e yönelttiği 10 binden fazla talebin ve bugüne kadar binlerce sayfayı taraması sonucunda hazırlandı. CIA, yayınlanan belgelerde 'Tanımlanamayan Hava Olayları' (UAP) başlığında bugüne kadar oluşturulmuş arşivin tamamının yer aldığını söylese de, Greenewald CIA'in bu iddiasını kanıtlamanın bir yolu olmadığı görüşünde.

Sputnik'in aktardığına göre Black Vault'ta yer alan yazıda, CIA'in daha önce yayınlanmış kayıtlardan oluşan bir CD hazırladığı ve sitenin 'olabildiğince eksiksiz bir arşive sahip olmak için' içeriği geçen sene edindiği belirtildi. Yayınlanan belgelerde, bir Rus şehrinde yaşanan bir 'muhteşem patlama' da dahil olmak üzere çok sayıda ilgi çekici belge yer alıyor. Belgeler arasında oldukça dikkat çekici olan bir diğeri ise CIA Bilim ve Teknoloji müdür yardımcısının 'ofisine elle taşınan' bir nesneyle ilgili.

'CIA SÜRECİ ZORLAŞTIRDI'

Belgeyi Twitter hesabından yayınlayan Greenewald, "Onu bizzat incelemek istedi ve sonra incelemeye devam etmeleri yönünde tavsiyede bulundu. Bu tavsiye gizli tutuldu" ifadelerini kullandı.

​Greenewald ayrıca, CIA'e gönderdiği taleplerle ilgili olarak kuruluşun 'yardımcı olmaktan çok uzak' bir tutum aldığını söyledi ve "CIA, kayıtlarını makul bir şekilde kullanmayı inanılmaz derecede zorlaştırdı. Belgeleri, hiç güncel olmayan '.tif' formatında sundular ve bu format insanların belgelerin içinde arama yapmalarını ve araştırmalarını çok zorlaştırıyor" dedi. (Kaynak: Sputnik)