CHP’nin ‘İnsan kaçakçılığı araştırılsın’ önergesi reddedildi

CHP, bazı belediyelerin adının karıştığı ‘insan kaçakçılığı' iddialarının araştırılması için Meclis'e önerge verdi. Önerge AK Parti ve MHP'li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nde ortaya çıkan ve kısa sürede başka yerel yönetimleri de kapsayan, belediye eliyle gri pasaport çıkartılarak ‘Avrupa’ya insan kaçakçılığı yapıldığı’ iddialarını Meclis'e taşıdı. 

'Yurtdışına kaçırılanların' araştırılmasını talep eden CHP’nin önergesi, AK Parti ve MHP'lilerin oylarıyla reddedildi.

Teklifin reddedilmesini CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Çakırözer paylaşımında, “Belediyelerin #GriPasaport kullanarak yurtdışına insan kaçakçılığını #Meclis araştırsın dedik, AKP ve MHP reddetti!..” ifadelerini kullandı. 


'YOKSUL AİLELERE YARDIM' TEKLİFİ DE REDDEDİLDİ

Bu arada CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan Meclis'e ‘yoksul ailelere yardım yapılmasını’ öngören kanun teklifi sundu.

Bu kanun teklifi de AK Parti ve MHP’lilerin oyları ile reddedildi.

Teklif, "Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Kanunu"nun 2'nci maddesine bir ek yaparak her türlü acil durum, afet ve salgın hastalık döneminde fakir, muhtaç durumda bulunan insanların 0-6 yaş grubu çocuklarının temel ihtiyaçlarının karşılanmasının fon kurulu ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarıyla belirlenecek kriterler ve süreler içerisinde karşılanmasını istiyordu. (HABER MERKEZİ)