CHP'nin 'Cumhurbaşkanlığı harcamaları' önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP Grubu “Cumhurbaşkanlığı harcamalarının hukuksal çerçevesinin araştırılması" amacıyla Meclis Araştırma önergesi verdi. Talep AK Parti ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - TBMM Genel Kurulu dün, CHP Grubu’nun “Cumhurbaşkanlığı harcamalarının hukuksal çerçevesinin araştırılması" talebiyle verdiği Meclis Araştırma Önergesi’nin gündeme alınması önerisini görüştü.

ANKA'nın aktardığına göre önergenin gerekçesini CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz şöyle açıkladı: "AK Parti lüks ve şatafatta sınır tanımıyor. Cumhurbaşkanının bir yüzükle başladığı siyasi yolculuğu lüks araçlar, uçaklar ve saraylarla devam ediyor. Devlet İhale Kanunu’ndan muaf, Harcırah Kanunu’ndan muaf, Taşıt Kanunu’ndan muaf, Kamu Konutları Kanunu’ndan muaf, Kamu İhale Kanunu’ndan muaf, Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’ndan muaf. Kanunları da baypas ederek hazinede iki ilave kara delik oluşturuyorlar. Biri Cumhurbaşkanlığı makamı tarafından diğeri Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı tarafından.

'SİPARİŞ EDİLEN ARACIN FATURA TUTARI 32 MİLYON TL'

Tarih 30 Mart 2021. Bakın bu elimde görmüş olduğunuz faturanın adresi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi. Sipariş edilen araç Mercedes S600 Guard lüks makam aracı. Fatura tutarı 474 bin 950 Euro. Yani Türkiye piyasası fiyatı yüzde 220 ÖTV, yüzde 18 KDV dahil tek bir lüks makam aracı için 32 milyon TL. Bakın aynı araçtan toplam 3 tane sipariş edilmiş." 

'USULSÜZLÜK VE KURALSIZLIK TERCİH EDİLMİŞTİR'

İYİ Parti Grubu adına sözü Erzurum Milletvekili Naci Cinisli söz aldı. Cinisli, “Cumhurbaşkanlığı gibi yüce bir makam, 2018 yılından en azından 2021 yılbaşına kadar başı bozukluğun, keyfiliğin ve denetimsizliğin resmen adresi olmuş. 2018 yılı kesin hesabına göre 1 milyar 648 milyon TL. 2019 yılı kesin hesabına göre 3 milyar 919 milyon TL. 2020 yılı kesin hesabına göre 2 milyar 872 milyon TL Cumhurbaşkanlığı makamı ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı tarafından usulsüzce harcanarak devlete ve millete hesap verme sorumluluğu terk edilmiş, usulsüzlük ve kuralsızlık tercih edilmiştir” dedi.

'SARAYIN 1 GÜNLÜK GİDERİ İÇİN İNSANLAR BİN 177 AY ÇALIŞACAKLAR' 

HDP Grubu adına söz alan Adana Milletvekili Kemal Peköz ise Sayıştay’ın Cumhurbaşkanlığı’na ait denetim raporlarına atıf yaparken şunları söyledi: “Sayıştay’ın en güncel raporu olan 2021 yılı denetim raporlarına göre 2021 yılında Cumhurbaşkanlığı harcamaları net olarak gerçekleşen 3 milyar 653 milyon 795 bin 907 TL. Harcamanın bir günlük karşılığı ise 10 milyon TL. Bu 10 milyon neye karşılık geliyor. Tam bin 177 asgari ücrete karşılık geliyor. Yani bin 177 ay insanlar çalışacaklar sarayın bir günlük giderini karşılamak için.”

'DAYANAĞI BÜTÇE KANUNLARI' 

AK Parti adına söz alan Manisa Milletvekili Uğur Aydemir de “Cumhurbaşkanlığı bütçesini ve Cumhurbaşkanının yaptığı harcamaların yasal dayanağı bütçe kanunlarıdır. Yüce Meclis'imiz de bu bütçe kanunu gereğince bu yetkiyi Cumhurbaşkanına vermiştir. Denetimleri ayrıca Sayıştay denetimine tabidir” dedi.

CHP'nin önergesi, AK Parti ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi. (HABER MERKEZİ)