CHP’liler Van’da: ‘Haritada yerimizi bulmuşlar, biz de belki pusulada yerlerini buluruz’

CHP’li belediye başkanları Van sokaklarında insanlarla sohbet etti, dertlerini ve taleplerini dinledi: “Selahattin’i bırakacaksanız oy verelim”, “CHP bizi ihmal etti ama hoş gelmişsiniz”…

Vanlılar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a büyük ilgi gösterdi.
Google Haberlere Abone ol

VAN - CHP’li 248 il ve ilçe belediye başkanının katılımıyla Van’da organize edilen çalıştaya kent halkının ilgisi oldukça yüksekti. Sokak aralarında CHP’li belediye başkanlarına sloganlarla destek veren, el sıkışan, fotoğraf çektiren insanlar yaşadıkları sorunları anlattı, yaklaşık 5 yıldır cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a ilişkin taleplerini iletti.

‘CHP’NİN LOGOSUNU UNUTAN KÜRT SEÇMENE KENDİMİZİ HATIRLATIYORUZ’

Son genel seçimlerin yapıldığı tarih olan 2018’de yüzde 2.6, 31 Mart yerel seçimlerinde ise yüzde 1.9 oy alan ana muhalefet partisinin Van’daki hedefi gelecek seçimlerde en az bir CHP milletvekili çıkarmak. CHP Van teşkilatındaki partililere göre ikinci CHP koltuğu da sürpriz değil fakat biraz daha çalışmak gerekiyor.

Yoğun bir hazırlık yaparak çalıştayı organize eden CHP Van İl Teşkilatı'nda görevli partililere göre yıllar sonra CHP yönetimindeki yenilenme Kürt seçmen için oldukça önemli ve bunun etkisi gelecek seçimlerde daha da görünür olacak. "CHP’nin logosunu unutan Kürt seçmene kendimizi hatırlatıyoruz. İhmal etmişiz ama telafi edeceğiz" diyen partililere göre özellikle cumhurbaşkanlığı seçiminde Van ve çevre kentlerde yaşayan Kürt seçmenler belirleyici konumda olacak.

'MİSAFİRLERDİR OĞLUM, DERTLERİNLE SIKMA CANLARINI SEN DE…'

Yaklaşık bir milyon 200 bin kişinin yaşadığı Van’da, 2011 yılında yaşanan depremin ardından açığa çıkan olumsuz ekonomik tablo, bölge halkının anlatımına göre son iki yılda iyice kötüleşti. İşsizlikten mustarip olan ve "Cebimiz para görsün diye İranlı turistlerin gelişini bekliyoruz" diyen Vanlılara göre bu dönemde CHP’lilerin gelişi isabetli bir karar.

CHP’li belediye başkanı ve parti yöneticilerinin kent sokaklarına çıkışından bir gün önce konuştuğumuz işsiz bir genç, kentin CHP’lileri ilgiyle beklediğini belirterek, "Kendimizi anlatacak birini buluruz ağabey. Arkadaşlara eşe dosta sıkıntımızı anlatmaktan biz de onlar da sıkıldı. Biraz da siyasetçiler sıkılsın" dedi. Bu sırada yan masadan başka bir genç ise "Misafirlerdir oğlum dertlerinle sıkma canlarını sen de…" sözleriyle müdahale etti.

CHP’liler için esnafta da hummalı bir hazırlık bir gün öncesinden kendini belli ediyordu. Kente "renk geldiğini" söyleyen bir esnaf, "İmamoğlu dükkanıma gelirse yemek yemeden yollamam he valla" dedi. Bir başka esnaf ise daha önce oy vermese de CHP’lilerin kente gelişinin olumlu olduğunu ifade ederek, "Haritada yerimizi bulabilmişler. Biz de pusulada belki onların yerini buluruz" ifadelerini kullandı.

Vanlıların hazırlığının yanı sıra CHP belediye başkanları çalıştayı için güvenlik önlemlerinin had safhada olduğunu belirtmek gerek. Kentin pek çok noktasında zırhlı araçlar konuşlandırılırken, CHP’lilerin kaldıkları tüm otellerin kapısında da en az iki polisin bekledi.CHP’LİLER SOKAKTA: ADAYINIZI NİYE BELİRLEYEMEMİŞSİNİZ?

CHP’lilerin Van’daki çalıştayının dikkat çeken bölümünü kent merkezindeki esnaf ziyaretleri oluşturdu. Otelde kapalı kapılar ardında sınırlı kalmayan program tüm Van merkezine ve ilçelerine yayıldı. Özellikle kent merkezini ziyaret eden 77 CHP’li belediye başkanı her bir köşede öbek öbek Vanlılarla sohbet etti, dertlerini dinledi, CHP’yi anlattı.

Kentin ana caddelerinde ve bu caddeleri birbirine bağlayan ara sokaklarda biraz dolaştığınızda en az bir belediye başkanı ve onu çevreleyerek soru soran Vanlıları görmek mümkündü. "Ülkenin hali ne olacak", "Seçim olsun kurtarın bizi" cümlelerinin yanı sıra yer yer, "CHP bizi ihmal etti ama hoş gelmişsiniz", "Adayınızı niye belirleyememişsiniz" ifadeleri de bu sohbetlerde kayda geçti. CHP’nin daha çok görünür olacağını söyleyen partililer, adaylık sorularına da "Sabredin çok güzel olacak" yanıtları verdi.

‘SELAHATTİN BAŞKANI NE KADAR SEVİYORSAK İMAMOĞLU’NU DA O KADAR SEVİYORUZ’

Van sokaklarında her belediye başkanına dönük ilgi vardı fakat en çok ilgiyi iki isim çekti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kamuoyunun “aday olacaklar mı” tartışması yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş gezdikleri sokaklarda alkışlarla ve sloganlarla karşılandı.

Vanlılar, Ekrem İmamoğlu'na büyük ilgi gösterdi. 


Cuma namazının ardından İmamoğlu’ndan önce camiden çıkanlar kameraları karşılarında görünce zafer işaretleri yaptı. Yer yer "açılın da çıkalım" sitemlerine bir kişi, “He valla sizin için gelmemişiz. Başkan için gelmişiz" ifadeleriyle yanıt verdi. Tam bu diyaloğun ardından camiden çıkan İmamoğlu büyük bir destek ve ilgiyle karşılandı.

Aracına güçlükle binen İmamoğlu’nun ziyaret rotası kentin en işlek caddelerinden olan Maraş Caddesi üzerindeydi. İmamoğlu arabasıyla biz ise yürüyerek bu caddeye doğru giderken, orta yaşlı bir Vanlı yanımıza geldi. "Selahattin başkanı ne kadar seviyorsak İmamoğlu’nu da o kadar seviyoruz. İkisi de dürüst, namuslu" diyen kişi sonrasında HDP seçmeni olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçimi için Kılıçdaroğlu’nun da "iyi aday" olduğunu söyleyen kişiye göre İmamoğlu ise bir başka.

‘KÜRTÇEYE KÜRTLERE DAİR DAHA ÇOK KONUŞSUNLAR’

İmamoğlu’na yönelik ilgi esnaf ziyaretleri sırasında da sürdü. Emekli olduğunu, çalışamadığını, "8 nüfusa" 2 bin 500 lira emekli maaşıyla bakmaya çalıştığını söyleyen bir kişi, CHP’lileri işaret ederek, "Ekmek alamıyoruz. İnsanlar perişandır. Erdoğan’ın enkazını bunlar temizleyecek" dedi.

Bu kısa sohbetin ardından İmamoğlu’nu ve onun etrafındaki kalabalığı caddenin köşesinden izleyen bir kadının yanına gittik. "Hoş gelmişler” diyerek sohbete başlayan kadına göre CHP’nin Van’a gelişi önemli fakat “hemen değişim” için yeterli değil. CHP’nin Kürtleri daha yakından anlamaya çalışması gerektiğini belirten kadın, “Kürtçeye Kürtlere dair daha çok konuşsunlar. Biz olmadan kazanamayacaklar. Hoş gelmişler ama arayı soğutmasınlar” ifadelerini kullandı.

MANSUR YAVAŞ’A KÜRTÇE ‘HOŞ GELDİNİZ’

CHP’lilerin yoğun olarak sahada olduğu Van caddelerinde bir köşede biraz beklediğinizde duyabileceğiniz iki soru vardı. "Mansur Yavaş nerede" ile “İmamoğlu nerede” sorularına bazen yanıt dahi almadan hızlı adımlarla gidenler ilk buldukları kalabalığın arasına girerek oradaki sohbete dahil oldu. İmamoğlu’nun aksine Van programı biraz daha geç başlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da kentte ilgiyle karşılandı. Yavaş Cumhuriyet Caddesi boyunca yüze yakın kişiyle fotoğraf çektirdi. Yavaş’ın yürüyüşü sırasında ilginç de bir anekdot dikkatimizi çekti. Kürtçe "hoş geldiniz" denilen Yavaş’a bir başka kişi ise bozkurt selamıyla "hoş geldiniz" dedi. 

Mansur Yavaş, Cumhuriyet Caddesi boyunca çok sayıda Vanlı ile fotoğraf çektirdi.


Yavaş’ın arkasından "Ankara’nın gururu", "Bu adam çok düzgün", "Çok çalışıyor" diyen kişiyi dinleyerek yürüdük. İşsiz olduğunu ve yakın bir ilçeden CHP’lileri görmek için geldiğini söyleyen orta yaşlı bir kişi, "Yavaş’ı görünce kanım kaynadı. Daha çok gelseler demek daha da içimiz kaynayacak" diye konuştu.

‘SELAHATTİN’İ SERBEST BIRAKACAKSANIZ OY VERELİM’

Belediye başkanlarıyla sokakta konuşan Vanlılar, çoğunlukla HDP seçmeni olduklarını, kayyımdan ve AK Parti iktidarından memnun olmadıklarını CHP’lilere anlattı. Sohbetlerde ortak taleplerden biri ise Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’a ilişkin oldu. Demirtaş’ın serbest bırakılmasını isteyen çok sayıda Vanlı, "Selahattin’i serbest bırakacaksanız oy verelim" diye seslendi.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen


‘DAHA ÇOK KÜRTLERE DOKUNURLARSA KÜRTLER DE ONLARA OYLARIYLA DOKUNUR’

CHP’li belediye başkanlarının sahadan çekilmelerinin ardından konuştuğumuz bir kişiye göre bu siyasetçilerle toplumun karşılaşması Van’a da, Vanlılara da iyi geldi. Kentte muhatap bulmakta zorlandıklarını, sorunlarını anlatacak yetkililerle karşılaşamadıklarından söz eden Vanlı bir kişi “Oy vermesek de sempatimizi kazandılar bu da hoş değil midir ağabey” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Helalleşme” çağrısını hatırlatan bir başka Vanlı ise ziyareti, “Bunu dedikten sonra arkası gelir mi diye bekliyordum, Van’a geldiler. Demek ki olumlu gidecekler. Daha çok Kürtlere dokunurlarsa Kürtler de onlara oylarıyla dokunur" diye konuştu.