CHP'li Tutdere: Müzisyenler yaşam savaşı veriyor, sektör yüzde 75 küçülecek

CHP'li Abdurrahman Tutdere, müzisyenlere destek verilmediği takdirde müzik sektöründe yüzde 75 küçülme olacağına dikkat çekti. Tutdere, “Amasız, fakatsız gerekli desteği bir an önce sağlayın" dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, 1 Haziran itibariyle başlayan kademeli normalleşme sürecinde müzisyenlere yönelik bir adım atılmamasına tepki gösterdi. Tutdere, “Müzisyenler müziklerini icra edemiyor, adeta hayata tutunmaya çalışıyorlar. Müzisyenler sanatlarını icara etmek yerine inşaatlarda, tarlalarda çalışarak adeta yaşam savaşı veriyorlar" dedi. 

Milletvekili Tutdere, normalleşme sürecinde müzik mekânlarının kapsam dışına çıkarılarak açılmamasından dolayı müzisyenlerin ve müzik dünyasında çalışan binlerce emekçinin adeta ekmeğinin elinden alındığını ifade ederek,” İktidar müzisyenlerimizi ne destekliyor ne de onlara bir yol gösteriyor.” dedi. Destek verilmediği takdirde müzik sektöründe yüzde 75 küçülme gerçekleşeceğine dikkat çeken Milletvekili Tutdere şunları söyledi:

“Müzik emekçilerimiz müzik sektörü için acil çözüm bekliyorlar. Beklenen destek verilmediği takdirde de sektör temsilcileri müzik sektöründe yüzde 75 küçülme olacağını öngördüklerini dile getiriyorlar. Dünyada bu sektörde yüzde 40-45’lik bir küçülme olacağı öngörülürken Türkiye’de bu oran yüzde 75’lere dayanmış durumda. Bu tablo iktidarın müzisyenlere dayattığı acı tablodur.

HİBE DESTEĞİ TÜM MÜZİSYENLERİ KAPSAMIYOR

Sanatçıların el üstünde tutulduğu bir dönemden, sanatçıların inşaatlarda amele olarak çalışmaya mahkûm edildiği bir döneme gelindiğine dikkat çeken Tutdere, “Bu dönemde AKP’nin gerçek yüzü ortaya çıkmıştır. İktidarın sanata ve sanatçıya değer vermediği ortaya çıkmıştır. 1 Haziran itibariyle kademeli normalleşme sürecine girildi. Bu süreçte müzisyenlerimize 1 ile 3 bin liralık hibe desteği verileceği açıklandı. Fakat bu hibe desteğinden de tüm müzisyenlerimiz faydalanamıyor” dedi.

Müzisyenlerin ve sahne arkasında çalışan binlerce emekçinin açlığa, sefalete ve yokluğa mahrum bırakıldığını ifade eden Tutdere, “İktidar zor durumda olan müzisyenleri ve sahne arkasında görev alan müzik çalışanlarını gerçekçi çözümlerle desteklemelidir. Müzisyenlerimizi görmezden gelen iktidara milyonlarca müzisyenimiz adına çağrıda bulunuyorum; müziğin susmaması, müzisyenlerin yokluktan kurtulması için müzisyenlerimizin çığlıklarına kulak vererek müzik dünyasına amasız ve fakatsız gerekli desteği bir an önce sağlayın” ifadelerine yer verdi. (DUVAR)